Reina saldırısı İzmir'de protesto edildi

Gece kulübü Reina'da yaşanan saldırıyı protesto etti. Melih Yalçın, 200 metre uzaklıkta karakol olmasına rağmen müdahale edilmediğini öne sürdü.

DUVAR – İstanbul’da bulunan gece kulübü Reina’da, yılbaşı gecesi yaşanan saldırı, İzmir’de protesto edildi. “İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri”nin çağrısı ile toplanan protestocular, hükümetin istifasını istedi.

“Hükümet istifa” yazılı pankart taşıyan yaklaşık 100 kişilik grup, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplandı. “İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri” adına basın açıklamasını Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Dönem Sözcüsü Melih Yalçın yaptı.

‘200 METRE YAKINDAKİ KARAKOL MÜDAHALE ETMEDİ’

5 Haziran 2015’den beri yüzlerce kişinin silahlı ve bombalı saldırılarda hayatını kaybettiğini söyleyen Yalçın, “İstanbul’un en işlek caddelerinden birinde yer alan gece kulübüne elini kolunu sallayarak giren IŞİD üyesi saldırgan, 7 dakika boyunca insanları katlederken, eğlence mekanına 200 metre mesafedeki polis karakolundan yaşananlara yönelik bir müdahale olmaması da dikkat çekici ve düşündürücüdür” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de eleştiren Yalçın, “Yalan, dolan, hırsızlık, taciz, tecavüz karşısında suskun kalan Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşından bir gün önce yayımladığı Cuma hutbesi ile kendisinden bekleneni yapmış, yılbaşı kutlamayı ‘İnsan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranış’ olarak tanımlamış, yılbaşına kutlama ile girenleri cihatçı çetelere hedef göstermiştir” şeklinde konuştu.

‘LAİKLİK KARDEŞLİK DEMEKTİR’

AK Parti’nin IŞİD ve benzeri cihatçı örgütlere şefkatli yaklaştığını öne süren Melih Yalçın, Türkiye’nin Selefi örgütlerin savaş alanına çevrildiğini belirtti.

Yalçın, “Biz diyoruz ki, artık yeter! Artık buraya kadar! Bundan sonra mahallelerimizde ne IŞİD’ciye ne de herhangi bir gerici-cihatçı çeteciye geçit vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır, bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demektir, kardeşlik demektir, insanca bir yaşam mücadelesi demektir” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından bir süre “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hükümet istifa” sloganları atan protestocular daha sonra dağıldı. (İZMİR/DHA)