Elektrik üretim ve dağıtım hatlarına siber saldırı iddiası

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı'nın görevli bir yetkili elektrik hatlarına siber saldırılar olduğunu söyledi. Yılbaşı gecesi için saldırı istihbaratı olduğunu söyleyen yetkili, gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Bakanlığın, 15 siber saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Bakanlık yetkilisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kurulu (BTK), Türk Telekom ve Bakanlık Bilgi İşlem Başkanlığı ile tedbirlerin alındığını söyledi.

Saldırıların genel olarak, internet sitelerini ele geçirerek, sızmalar sağlama yönünde olduğunu kaydeden yetkili, "Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının da göstergesi" dedi.

YILBAŞINDA SALDIRI İSTİHBARATI

İstihbarat birimlerinden yılbaşı gecesi için de benzer bir saldırının olabileceği bilgisinin alındığını aktaran Bakanlık yetkilisi, tüm birimlerle koordineli bir şekilde gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Enerji Bakanlığı'ndan elektrik kesintisi açıklamasıEnerji Bakanlığı'ndan elektrik kesintisi açıklaması

Elektrik kesintileri İstanbul'a pahalıya patladıElektrik kesintileri İstanbul'a pahalıya patladı