Tarihi Balat Hamamı 'sahibinden' satılık

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen tarihi Balat Hamamı, 'sahibinden' satılık. Hamamın dedesinden kaldığını söyleyen sahibi "Restorasyon maliyetli" dedi, 3 milyon dolar istedi. Mimarlar Odası'ysa hamamın korunması gerektiğine dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Balat’ta 15'inci yüzyılın sonlarında inşa edilen ve 1. derecede tarihi eser statüsünde yer alan tarihi hamam, sahibinden.com adlı ilan sitesinde satışa çıkarıldı. Hamamın sahibi İsmail Enver Akarı 3 milyon dolar isterken,  Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu koruma mevzuatına dikkat çekerek hamamın kamulaştırılması gerektiğini söyledi.

Akarı hamamın kendisine dedelerinden kaldığını belirterek, yüksek restorasyon maliyetini karşılayamadığı için satış kararı aldığını söyledi. Akarı, “Hamamın restorasyona ihtiyacı var. Mimari açıdan incelenmedi. Şu anda faal bir hamam. Kadın ve erkek olmak üzere çifte hamam özelliğindeki Balat Hamamı, İstanbul’un bugün ayakta kalabilmiş en eski hamamlarından biri" dedi.

'HAMAM VARLIĞINI SÜRDÜRMELİ'

Hamamın 1. derece tarihi eser nedeniyle yasal korunma zorunluluğuna dikkat çeken Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ise "1. grup tarihi eserler, kamunun tasarrufu altında varlıklarını sürdürürler. Söz konusu hamamın restorasyon süreçleri ile ilgili sorunların aşılmasında kamunun öncülük etmesi, bu değerli kültür varlığına sahip çıkması, gerekirse kamulaştırma yapmak suretiyle hamamın varlığını sürdürmesi gerekir" tepkisini gösterdi.

BirGün gazetesinden Rabia Yılmaz'a konuşan Muhçu, "Hamam mimarisi İstanbul'un kültür varlıkları ve mimari eğerler içerisinde özel ve özgün bir yere sahip. Bir yaşam kültürünü yansıtmaktadırlar. Bu nedenle de koruma altındadır. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası çerçevesinde güvence altındadırlar. 1. grup anıtsal eser olarak tescil edilmiş olan hamamın kamulaştırılması, kamulaştırılarak korumaya alınması gerekir. Buna bağlı olarak aslına uygun restorasyonu ve işlevini sürdürmesi yönünde çalışmaların bir an önce başlatılması zorunluluğu var" dedi.

FATİH DÖNEMİNE AİT

Birinci derecede tarihi eser statüsünde ve 838 metrekare alana kurulu Balat Hamamı, Fatih dönemine ait. Evliya Çelebi'nin Balat Hamamı adıyla 1871 yılında hamamlara dair bir belediye nizamnâmesinde de birinci sınıf hamamlar arasında saydığı belirtiliyor. Balat’ta Ferruh Kethuda Camii ve Tarihi Surp Hiresdagabet Ermeni Kilisesi ile komşu olan hamam, yapıldığı döneme dair tüm özellikleri içinde barındırıyor. (Haber Merkezi)