DİB'den OHAL'e karşı kampanya

Demokrasi İçin Birlik, OHAL'e karşı harekete geçiyor. Birlik, sosyal medyadan perşembe akşamı ' #uzatma' etiketiyle kampanya başlatıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan KHK'lerle binlerce kamu çalışanının işinden olması, yaygın tutuklamalar ve medya ile kitle örgütlerine yönelik uygulamalara karşı sosyal medya üzerinden kampanya başlatılıyor. Demokrasi İçin Birlik Meclisi, "OHAL’e değil demokrasiye ihtiyacımız var"sloganıyla, OHAL’e son verilmesi ve  KHK’lerin sonuçlarıyla birlikte kaldırılması çağrısı yaptı.

Evrensel'de yer alan habere göre, Demokrasi İçin Birlik, “OHAL’e değil demokrasiye ihtiyacımız var. Demokrasi İçin Birlik olarak OHAL’in kaldırılması, KHK’lerle yaratılan hak ihlalleri ve toplumsal mağduriyetlerin sona erdirilmesi hedefiyle, 'Uzatma' kampanyası başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Uzatma” sloganı ile başlatılan bu kampanya çerçevesinde 15 Aralık Perşembe, 21.00’de sosyal medyada #UZATMA etiketi altında kampanya başlatılacak.

'BARIŞ İÇİNDE YAŞAYABİLMEK İÇİN...'

Söz konusu kampanyaya ilişkin  Duyuru metninde şu ifadeler yer aldı:

“DİB olarak OHAL’e değil demokrasiye ihtiyacımız var. Ülkenin geleceğini bütün yurttaşların yaşamını belirleyen anayasanın değiştirilmesi basın ifade ve örgütlenme özgürlüklerinin ortadan kaldırıldığı koşullarda tartışılamaz. OHAL koşulları ülkeyi tek adam rejimine sürüklemek için kullanılamaz. Barış içinde yaşayabilmek, geleceğe dair umudumuzu diri tutabilmek için demokrasiye ihtiyacımız var. Yarınımızdan kaygı duymadığımız, huzurlu ve güvenli bir yaşam için demokrasiye ihtiyacımız var. OHAL’i U Z A T M A!” diyerek herkesi kampanyaya destek vermeye çağrıyoruz.”

28 Haziran 2016’da bir araya gelen yüzü aşkın platform, inisiyatif örgüt ve kurumla demokrasiden yana bireylerin başlattığı hareket, 23 Ekim’de bine yakın kişinin katıldığı bir demokrasi buluşması düzenleyerek OHAL ve KHK’ler, Başkanlık Sistemi, Laiklik ve Barış başlıkları altında dört temel mücadele alanı belirlemişti.

(HABER MERKEZİ)