Hapisteki gazetecilere Türkiye rekor kırdırdı

Dünya çapında hapisteki gazeteci sayısı Türkiye'deki gelişmeler nedeniyle rekor kırdı. Sınır Tanımayan Gazeteciler'in raporuna göre Türkiye, en fazla profesyonel gazetecinin hapiste bulunduğu ülke.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü dünya genelinde 348 medya mensubunun mesleği nedeniyle hapiste olduğunu açıkladı. Bu sayı bir önceki yıla göre yüzde 6'lık bir artış anlamına geliyor ve örgütün bugüne dek kaydettiği en yüksek rakam.

EN FAZLA PROFESYONEL GAZETECİNİN HAPİSTE BULUNDUĞU ÜLKE

RSF'nin Berlin'de yaptığı açıklamada, 'Türkiye'de darbe girişimi sonrası oluşan baskı ortamının dünya genelindeki verilere yansıdığı ve toplam sayıyı yükselttiği' vurgulandı. Raporda Türkiye'de 100'den fazla medya mensubunun hapiste bulunduğu, aralarından 41 kişinin doğrudan mesleğiyle ilgili olarak tutuklandığının anlaşıldığı belirtildi. Buna göre, Türkiye en fazla 'profesyonel gazetecinin' hapiste bulunduğu ülke.

EN ÇOK TÜRKİYE, ÇİN, SURİYE, MISIR VE İRAN

Örgütün açıklamasında, dünya genelinde tutuklu medya mensuplarının büyük bölümünün Türkiye, Çin, Suriye, Mısır ve İran'da bulunduğu, tutuklu 348 medya mensubu arasında 187 profesyonel gazetecinin yanı sıra 146 blog yazarı ve 'vatandaş gazeteci' ile 15 diğer medya çalışanının bulunduğu kaydedildi.

'TÜRKİYE'DEKİ CADI AVI BOYUTLARI AŞTI'

Sınır Tanımayan Gazeteciler Yönetim Kurulu sözcüsü Britta Hilpert, "Türkiye'de gazetecilere yönelik cadı avı tüm bilinen boyutları aşmıştır" ifadesini kullanarak, "Halen AB üye adayı olan Türkiye'nin, Çin, Suriye ve İran gibi basın özgürlüğünün düşmanı olarak adı çıkmış rejimlerle aynı konumda bulunması, Türk makamlarının basın özgürlüğüne karşı aşırı tutumunu ortaya koymaktadır" diye konuştu.

52 GAZETECİ ESİR

Hilpert başta Suriye, Yemen ve Irak olmak üzere dünya çapında şu an 52 medya mensubunun kaçırılmış olduğunu, 21'inin terör örgütü IŞİD'in elinde bulunduğunu kaydetti.

'MISIR'DA SİSİ HERKESE KARŞI GADDAR'

  • Örgütün verilerine göre mesleğini icra ettiği için hapiste bulunan medya mensubu sayısının en yüksek olduğu ülke Çin. Şu an Çin'de 81'i blog yazarı ve 'vatandaş gazeteci' olmak üzere en az 103 medya mensubunun hapiste olduğu belirtiliyor.
  • Mısır'da Abdülfettah Sisi'nin de sert bir şekilde eleştirildiği rapora göre ülkede en az 27 gazetecinin meslekleri dolayısıyla hapiste olduğu kaydedilerek, Sisi'nin Müslüman Kardeşler'le temasta bulunduğundan şüphelenilen herkese karşı gaddar bir tutum içinde olduğu, şüphelerin genelde sağlam dayanaklarının bulunmadığı kaydediliyor.
  • Raporda Suriye'de 28, İran'da 24 medya mensubunun mesleklerini icra ettikleri için hapiste oldukları kaydediliyor. Irak'ın Musul kentinde de on medya mensubunun yaklaşık iki yıldır IŞİD militanlarının elinde bulunduğuna dikkat çekiliyor. (Deutsche Welle Türkçe)