İstanbul'da OHAL protestosu

Öğrenciler ile sendika ve meslek örgütü üyeleri, OHAL ve KHK'leri protesto amacıyla İstanbul Üniversitesi Merkez Kampus'ten Beyazıt Meydanı'na yürüdü. Yapılan açıklamada, "Bir kez daha üniversiteyi de memleketi de OHAL fırsatçılarına, müstebitlere, cemaat ve tarikatlara terk etmeyeceğimizi ilan ediyoruz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyazıt  Meydanı'nda yapılan basın açıklamasıyla, OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamuda yapılan görevden uzaklaştırmalar protesto edildi. İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER), SES Aksaray Şubesi, Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul'daki bir çok üniversiten öğrencinin katıldığı eyleme, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da destek verdi.

"Beyazıt Faşizme Mezar Olacak", "Ferman Devletin, Üniversiteler Bizimdir", "Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiç Birimiz" sloganlarının atıldığı eylemde, üzerinde "K(eyfi), H(ukuksuz) K(ıyımlara) Son, Geri Döneceğiz" yazılı pankart açıldı. Grup üyeleri toplu bir şekilde İstanbul Üniversitesi Ana Kampüsü'nde toplanarak, Beyazıt Meydanı'na geldi.

'GÖREVE İADELER YAPILSIN' TALEBİ

Dışarıda bekleyenlerle birleşen grup adına basın açıklamasını Görkem Doğan okudu. Doğan, geçtiğimiz 3 Kasım günüde Beyazıt Meydanı'nda olduklarını , KHK ile üniversiteden atılan arkadaşları ile meydanı terk etmeyeceklerini söylediklerini belirterek, "Bugün yine buradayız ve bir kez daha üniversiteyi de memleketi de OHAL fırsatçılarına, müstebitlere, cemaat ve tarikatlara terk etmeyeceğimizi ilan ediyoruz" dedi.

Doğan ayrıca, "Sadece Üniversiteye değil memlekete de sahip çıkmak için buradayız. OHAL'in kaldırılmasını, KHK'ların geri çekilmesini, atılan arkadaşlarımızın geri dönmesini bunun için istiyoruz. Bu doğrultudaki mücadelemizi sonuç alıncaya kadar bıkmadan, usanmadan ve yılmadan sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

HDP Milletvekili Hüda Kaya, eylemin ardından döndüğü evinin önünde gözaltına alındı. Kaya, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

(İSTANBUL-DHA)