KİT komisyonunda 'rüşvet' tartışması

TBMM'de DHMİ'nin 2013-2014 hesaplarının görüşüldüğü toplantıdan bir gün önce kurum tarafından üye vekillerin odalarına "tablet" gönderilmesi KİT Komisyonu'nu karıştırdı. AK Partili üyeler, "Biz de verecektik, şova gerek yoktu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM'de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün (DHMİ) 2013-2014 hesaplarının görüşüldüğü toplantıdan bir gün önce kurum tarafından üye vekillerin odalarına "tablet" gönderilmesi KİT Komisyonu'nu karıştırdı. CHP ve MHP'li üyeler "etik değil" diyerek tableti toplantıda iade ederken, AK Partililer "Acemilik yapılmış, rüşvet değil. Sessiz sedasız iade etseydiniz" diye tepki gösterdi.

Birgün'den Sebahat Karakoyun'un haberine göre, KİT Komisyonu toplantısında dün DHMİ hesaplarından önce "rüşvet" tartışması yaşandı. Toplantıdan bir gün önce üye vekillerin odalarına kurum tarafından "hediye" diye gönderilen tabletler imza karşılığı sekreterlere teslim edildi.

'ASGARİ ÜCRET TUTARINDA'

Toplantı başladığında CHP'li üyeler adına söz alan Haydar Akar, KİT'in denetim görevi yapan bir komisyon olduğuna dikkati çekerek, "Bu görevi yapan bir komisyon sizin kurumunuzu denetlemeden bir gün önce bedeli neredeyse asgari ücret tutarındaki bir tableti 'hediye' diye göndermeniz etik olmamıştır. Bunu yaparken ne düşündünüz, denetimi eksik yapacağımızı ya da söylenmesi gerekenleri söylemeyeceğimizi mi düşündünüz bilmiyoruz ama doğru değildir, kınıyoruz" diye konuştu.

KENDİNİ SAVUNDU

Akar'ın açıklamasının ardından CHP'li üyeler ile toplantıya katılan MHP'li tek üye olan Fahrettin Oğuz Tor, içinde tablet bulunan paketleri DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak'ın masasına bıraktı. Ocak ise kendi iPad’ini de göstererek bütçe sunumlarının tabletlerle yapılmak istendiğini, sunumu buraya yükleyeceklerini, ancak kutuları açmak gerektiği için yapmadıklarını söyledi.

Haberin tamamı