Ahmet Türk, tek başına tutuluyor

Silivri’de cezaevinde tutulan Ahmet Türk, avukatlarla görüştü. Ahmet Türk, “Bugüne kadar hep onurlu yaşadık. Onurumuzdan başka kaybedeceğimiz bir şeyimiz yok” dedi. Türk’ün Bekir Kaya ve Nihat Akdoğan’la birlikte kalma isteğine ise olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmemiş.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mardin’de tutuklandıktan sonra İstanbul’daki Silivri 9 No’lu Cezaevi'ne konulan eski milletvekili ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, avukatlarla görüştü.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu’ndan avukat Zeynep Ceren Boztoprak, Ahmet Türk’ün tek kişilik odada, tutulduğunu, kimseye görüştürülmediğini söyledi.

Ahmet Türk’ün 74 yaşında olduğunu ve kalp piliyle yaşadığını belirten avukatlar, çok küçük bir odada tek başına tutulmasının hem tecrit anlamına geldiğini hem de hayati tehlikeye yol açtığını dile getirdi. Ahmet Türk’ün kimseyle görüştürülmemekten şikayetçi olduğu da ifade edildi. Aynı cezaevinde bulunan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’la birlikte kalmak için başsavcı ile görüşen Ahmet Türk, olumlu ya da olumsuz bir yanıt da alamamış. Ahmet Türk’ün yakındığı konulardan biri de görüşe giderken, gelirken dahil olmak üzere sürekli aranması olmuş.

Mardin’de gözaltında ve adliye sürecinde görevlilerin kendisine çok nazik ve dikkatli davrandığını anlatan Ahmet Türk, İstanbul’a indikten sonra durumun değiştiğini, görevlilerin doğrudan kendisine olmasa da HDP milletvekilleri ve belediye başkanları aleyhine hakaretamiz şekilde konuştuğunu anlattı.

Kitap talebinde bulunan Ahmet Türk, seçmenlerine ve kamuoyuna şu mesajı ulaştırmalarını istemiş: “Biz bugüne kadar hep onurlu yaşadık, onurumuzdan başka kaybedeceğimiz bir şeyimiz yok.”

'DEMOKRATİK BİR ÇÖZÜM ÜZERİNDE DÜŞÜNÜYOR'

Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Ahmet Türk ile görüştüğünü, Twitter hesabından açıkladı. Kaplan açıklamasında, "Silivri 9 nolu Cezaevinde Ahmet Türk ile görüştüm; Türkiye'de barışçıl demokratik Bir çözüm üzerinde hala düşünüyor..!!!" ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

Ahmet Türk'ün tutuklamaya tepkisi: Hayırlı olsunAhmet Türk'ün tutuklamaya tepkisi: Hayırlı olsun

Ahmet Türk: Ne güvercin, ne şahin, sadece KürtAhmet Türk: Ne güvercin, ne şahin, sadece Kürt

Çaresiz bakiye: Ahmet Türk, Hasan Ocak, Veli Saçılık…Çaresiz bakiye: Ahmet Türk, Hasan Ocak, Veli Saçılık…