Cumhuriyet gazetesine sanatçılardan destek

Sanatçılar, yöneticileri gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesine destek ziyaretinde bulundu. Tepkiler ise şiirlerle, şarkılarla dile getirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın Cumhuriyet gazetesi ziyaretini "Sanatçılar Girişimi" adına yapıtıklarını söyledi. 1 Kasım'ın saltanatın kaldırıldığı tarih olduğunu hatırlatan Aydın, "Tam da bugün, kendini bu ülkede her şeyin sorumlusu sayan ülkeyi kurum ve kuruluşlarıyla ele geçirip, kendi geleceğini kurmaya çalışan bir çeteleşmenin başındaki insanın aklına karşı, yan yana gelişimizin, birlikte demokratik özgür bir ülke yaratmak için ortaya kurduğumuz çabalarımızı yükseltmenin zamanıdır" diye konuştu.

'LAİKLİĞİN SESİ...'

Cumhuriyet gazetesinin Cumhuriyetle yaşıt olduğunu belirten Ressam Bedri Baykam, "Demokrasinin, laikliğin, Atatürk cumhuriyetinin sesi olmuş bir yayın. Dünyada özgür basını susturarak bir yere varabilmiş, kalıcı olarak istediğini elde edebilmiş hiçbir baskı rejimi olmadı" dedi.

bedri Bedri Baykam

'İSYAN EDİYORUZ'

Ataol Behramoğlu'nun "Dörtlükler" şiirinden bölümler okuyan tiyatro sanatçısı Orhan Kurtuldu ise, "Demokrasiyi çiğneyenlere isyan ediyoruz. Cumhuriyetin kurallarını uymayanlara isyan ediyoruz" şeklinde konuştu.

CASTRO'NUN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Bir süredir muhalif yayın organının susturulduğunu söyleyen ve sıranın Cumhuriyet'e geldiğini belirten Suavi de, "Fidel Castro'nun şu söylemi, süreci net olarak tanımlıyor; Bizler mücadelede yenik düşebiliriz, Ancak yeniden ayağa kalkarak deneme hakkımızı kullanırız. Ancak bir diktatör yenik düşerse, bir daha kesinlikle ayağa kalkamayacaktır. Farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek yan yana gelmemizin, bu gidişe dur dememizin yolu, demokratik haklarımızı yeniden kullanma kültüründen geçmektedir" diye konuştu.

suavi Suavi

BİR GÜN GELECEK ŞARKISINI SÖYLEDİ

Melike Demirağ da bir gün gelecek şarkısını söyleyerek, "Dünyanın Türkiye'nin barışta, huzurda kardeşlikte yaşama umuduyla buradayız "dedi.

melike Melike Demirağ

TYS BAŞKANI: BİR YAZAR BİLE ÖZGÜR DEĞİLSE...

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz de sanatçılarla birlikte açıklama yapan isimler arasındaydı. Köz, "Bir yazar bile özgür değilse bu yer yüzünün bütün yazarları tutsaktır" diye konuştu.

'BİR ŞEY BULAMAZLAR'

Bugün Şehir Tiyatrolarındaki görevinden uzaklaştırmasının resmi belgesinin kendisine verileceğini söyleyen Tiyatro Yönetmeni Ragıp Yavuz da, "Biz bunları yaşarken, bazı muhabbetler oluyor. Duyuyoruz, 'Yahu o arkadaşın birşeyi var mıydı'.Arkadaşlar, hiçbirimizin hiç birşeyi yok. Onurumuzla üretim yapmaya çalışıyoruz. Laikliğe, Cumhuriyete, Demokrasiye, Barışa sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hiçbirimizin bir şeyi yok. Mikroskopla arasalar da bir şey bulamazlar" diye konuştu.(DHA)