Torunlar davası TOKİ'ye uzandı!

Mecidiyeköy'deki Torunlar İnşaat'ta 10 işçi hayatını kaybetmişti. Davada TOKİ yetkililerinin de yargılanmasına karar verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Torunlar Center'ın İstanbul Mecidiyeköy'deki inşaatında 6 Eylül 2014'te 32'nci kattan asansör düşmüştü. Faciada 10 işçi hayatını kaybetmişti. Konu ile ilgili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava halen sürüyor. Faciayla ilgili olarak TOKİ yetkililerinin de yargılanmasına karar verildi.

'ARSA SAHİBİ TOKİ'

T24'ten Mahmut Kuruçay'ın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Başbakanlık Teftiş Kurulunun hazırladığı rapora yer verildi. İddianamede,"iş kazasının yaşandığı 06.09.2014 tarihi itibarı ile tapu kayıtlarına göre arsa sahibinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olması nedeniyle hukuki sorumluluk doğurduğu, tüm arsa bedelinin o tarihe kadar tahsil edilmiş olmasına rağmen tapu devir işlemleri için 31.12.2014 tarihine kadar anlam verilemeyecek şekilde süre verildiği" ifadesi yer aldı. Ayrıca, "Ayrıca sözleşmenin 'Kazalar' başlıklı 15. maddesinde ise, yüklenicinin 1475 sayılı yasanın 74 ve 76. maddelerine göre hazırlanan 'Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzükleri' hükümleri ile ek ve değişikliklerini yerine getirmekle yükümlü olduğu ve yapım esnasında çıkabilecek kazalardan ve bu kazaların sebep olacağı zararlardan doğrudan doğruya sorumlu olacağının hüküm altına alınması nedeniyle, işverenin iş sağlığı ve güvenliğini sağlamakla 1. derecede sorumlu olduğu, iş kazasının yaşandığı 06.09.2014 tarihinden sonra ve 26.11.2014 tarihinde gerçekleşen tapu devir işleminin gecikmesi ile söz konusu iş kazası arasında cezai anlamda somut bir ilişki ve illiyet bağı bulunmadığı ancak idarenin hukuki sorumluluğunun devam ettiği" tespitine yer verildi.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA'

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Aliseydi Karaoğlu, TOKİ 4 No' lu Uygulama Dairesi Başkanı Niyazi Özdemir, TOKİ görevlileri Ömer Caniklioğlu, Temel Emrah Bıyıklıoğlu, Zuhal Dalkılıç ve M. Rıfat Çağal'ın, "kamu zararına neden olarak görevi kötüye kullanma" iddiasıyla yargılanacak. Davanın ilk duruşması 1 Mart'ta İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.