Hukuk fakültesinde OHAL'i konuşmak yasak

Ankara Hukuk Fakültesi üç akademisyenin OHAL uygulamalarını değerlendireceği açık oturuma izin vermedi. Gerekçe, Ankara Valiliği'nin aldığı toplantı ve gösteri yasağı...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi yönetimi, olağanüstü hal (OHAL) ve kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ilgili açık oturum düzenlenmesine izin vermedi.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın Ankara Hukuk Fakültesi’nde Perspektif Öğrenci Topluluğu, 26 Ekim’de OHAL ve KHK’lerle ilgili bir açık oturum düzenlemek istedi. Fakülte yönetimine salon için başvuran öğrenciler açık oturumda fakültede hocalık yapan Prof. Dr. Metin Günday ve Prof. Dr. Selin Esen ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran’ın konuşma yapacaklarını bildirdi. Etkinlik için 15 gün önce başvurularını yaparak salon isteyen öğrencilere önce salon yerine bir amfi verileceği söylendi.

ANKARA VALİLİĞİ'NİN KARARI

Dekan Prof. Dr. Muharrem Özen’le görüşen öğrencilere yönetim kurulunun konuyu görüşeceğini dile getiren Prof. Özen, Baskın Oran’ın da rektörle arasının iyi olmadığını söyledi. Fakülte yönetimi bir süre sonra da Ankara Valiliği’nin 30 Kasım’a kadar “umuma açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösterilere” ilişkin getirdiği yasağı gerekçe göstererek açık oturuma izin verilmediğini bildirdi.

PROF. GÜNDAY: OLACAK ŞEY DEĞİL

Ankara Hukuk’un duayen hocası Prof. Metin Günday karara tepki gösterdi. Günoday, “Türkiye’nin en köklü hukuk fakültesinde OHAL rejiminin hukuki durumu bile konuşulamayacak. Olacak şey değil. Hukuk fakültesi yönetiminin bunu engellemesi ne kadar acı bir şey. Maalesef Ankara Üniversitesi bunu yapıyorsa Türkiye’deki diğer üniversitelerin durumunu düşünün” dedi.

ORAN'DAN BEKRİ MUSTAFA ÖRNEĞİ

Basın Oran ise kararı şöyle eleştirdi:  “Yeni Cami’nin önünden geçen Bekri Mustafa’yı cemaat yakalamış ve ‘İmam ortalıkta yok, şu mevtanın cenaze namazını kıl’ demişler. Zorda kalan Bekri Mustafa teklifi kabul etmiş ama cenaze namazından önce musalla taşında mevtanın kulağına eğilerek bir şeyler söylemiş. Namazı kıldırdıktan sonra cemaat Bekri Mustafa’ya teşekkür etmiş ve mevtanın kulağına ne söylediğini sormuşlar. O da, ‘Öte tarafta İstanbul’un halini soracak olurlarsa Bekri Mustafa’yı Yeni Camii’ye imam yapmışlar’ dersin’ dediğini anlatmış. İşte öteki dünyada ve bu dünyanın herhangi bir yerinde Türkiye’nin ne halde olduğu sorulacak olursa Ankara Hukuk Fakültesi’nde 3 profesörün Anayasa’da OHAL ve KHK’ler konusunda yapacakları açık oturumun fakülte yönetimi tarafından iptal edildiğini söyleyin.”

Hukuk Fakültesi'nin izin vermemesinin ardından toplantının aynı kampüste  bulunun Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yapılması için girişimde bulunulduğu öğrenildi.

P