HDP'li vekile 7 yıl hapis istemi

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Van milletvekili Lezgin Botan hakkında başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Botan hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan hakkında 21 Mayıs 2015'te Van'ın Çatak İlçesi'nde yaptığı konuşmayla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı. Dönemin Çatak Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu'ya tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Hakkında dava açılan Milletvekili Botan için 'Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak', 'Kamu görevlisine görevinden ötürü hakaret etmek' suçlarından 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, Milletvekili Botan'ın ifade özgürlüğü sınırlarını aşan konuşma yaptığı öne sürüldü. Botan'ın Kaymakam Koyuncu'yu kastederek, "Sen de onurlu, namuslu davran o meslekten ayrıl. Namuslu adam gibi siyaset yap. Muhtarları kurşuna mı dizeceksiniz, bir Roboski mi yaşatacaksınız, katliamcı mısınız, katil misiniz? Burası Mezopotamya, bu dağlar da Kato. Kato'dan geçmek öyle kolay değil. Her babayiğidin harcı değil. Herkes haddini bilecek" dediği iddianamede yer aldı.

Savcılık bu sözler nedeniyle Botan'ın 7 yıla kadar hapsini istedi.

(VAN-DHA)