Mersin Belediyesi'nden nükleere vize

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı ilk toplantısında Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de içinde yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı oy çokluğuyla kabul edildi. MHP ve AK Partili meclis üyelerini oyuyla kabul edilen kararı çevreciler protesto etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi bugün Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz başkanlığında toplandı. AK Parti, CHP, MHP'li meclis üyelerinin hazır olduğu toplantıya CHP Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ile Hüseyin Çamak ve çevreciler de katıldı.

Çevreciler meclis salonuna girerken, güvenlik görevlileri almak istemeyince devreye CHP'li Atıcı girdi. Atıcı'nın girişimiyle çevreciler toplantıya alındı. Daha sonra Kocamaz başkanlığında başlayan meclis toplantısında ilk olarak komisyonlardan gelen dosyalar görüşüldü. Daha sonra ise meclis gündemine geçildi. Gündemin son Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de içinde yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı maddesi görüşüldü. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'li meclis üyeleri planla ilgili görüşleri belirttiği sırada meclis üyeleriyle çevreciler ve Başkan Kocamaz arasında tartışma çıktı. Başkan Kocamaz konuyla ilgili konuşma yaparken CHP'li Aytuğ Atıcı ile arasında söz düellosu yaşandı.

MHP VE AK PARTİLİLER 'EVET' DEDİ

Ardından MHP'li 34, CHP'li 20, AK Partili 18 ve HDP'li 6 meclis üyesinin bulunduğu oylamada MHP ve AK Partili üyeler 'evet' oyu kullanarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de içinde yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı onaylandı.

mersin3

Bu sırada salonda bulunan çevreciler duruma tepki gösterdi. Sloganlar, ıslıkla ve düdük çalarak kararı protesto eden çevrecilerin durumuna göre tepki gösteren Kocamaz, güvenlik görevlilerinden dışarı çıkartmalarını istedi. Bunun üzerine dışarıya çıkan çevreciler bir süre burada bekleyerek protestolarını sürdürürken meclis toplantısı sona erdirildi.

(MERSİN-DHA)