Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan: OHAL hukuksuzluk hali değildir

OHAL yönetimine Yüksek Yargı'dan destek geldi. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan "Hiçbir anayasa, demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya kasteden eylemler karşısında kayıtsız kalamaz. Bu nedenle, Olağanüstü Hal (OHAL) hukuksuzluk hali değildir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliklerine seçilen Recai Akyel ile Yusuf Şevki Hakyemez'in ant içme töreninde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, yeni bir anayasa yapılması çağrısında bulundu.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

AYM Başkanı Arslan konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Darbelerin ve darbe girişimlerinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hiç kimse veya hiçbir kurum şu ya da bu metinden, seküler ya da dini kökenli herhangi bir ideolojiden darbelere gerekçe çıkaramaz. Türkiye'de demokratik anayasal rejimin asıl koruyucusu milletin kendisidir.

Hiçbir anayasa, demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya kasteden eylemler karşısında kayıtsız kalamaz. Modern demokratik anayasaların neredeyse tamamında bu tür durumlarda temel hak ve özgürlüklerin daha fazla sınırlanmasına izin veren olağanüstü yönetim usulleri öngörülmüştür. Bunun nedeni olağanüstü rejimlerin temelinde 'zaruret' olgusunun bulunmasıdır. Devlet ve milletin varlığına yönelik ağır tehditler hiç kuşkusuz bir zaruret hali oluşturur.

'MÜDAHALENİN SINIRLARI BELİRLENMİŞTİR'

Demokratik olağanüstü yönetim usulü anlayışı, anayasaların bütünüyle askıya alınmasını, temel hak ve hürriyetlerin tamamen kullanılamaz hale getirilmesini reddeder. Bu nedenle, Olağanüstü Hal (OHAL) hukuksuzluk hali değildir. Nitekim OHAL hukuku anayasada detaylı bir şekilde düzenlenmiş, olağanüstü durumlarda temel hak ve hürriyetlere yönelik müdahalenin şartları ve sınırları açıkça belirlenmiştir.

15 Temmuz'da bir kez daha hortlayan darbeci zihniyete milletçe verilecek en güzel cevap, demokratik ve özgürlükçü yeni bir anayasa yapmaktır. Darbelerin ve darbe teşebbüslerinin arkasındaki vesayetçi anlayışı tamamen tasfiye eden, milletin siyasi özne olduğunu ilan eden ve insan haklarına dayanan demokratik hukuk devletini tüm kurum ve kurallarıyla tesis eden yeni bir anayasa, hepimizin, özelikle de demokratik siyasetin 15 Temmuz şehitlerine ve gazilerine olan vicdan borcudur."

(HABER MERKEZİ)