'Zirve davası'nda karar duruşması

Zirve Yayınevi'inde üç kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 115'inci duruşması başladı. mahkemenin bu gün karar açıklaması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Zirve Yayınevi Davası’nın bu gün 115'inci duruşması yapılıyor. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşmadan karar çıkması bekleniyor.

2 yıldan beri adli kontrol ve elektronik kelepçeyle evlerinde tutulan cinayet zanlıları, Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım polis araçlarıyla getirildi.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat, Malatya İl Jandarma eski Komutanı Emekli Albay Mehmet Ülger, Malatya İl Jandarma eski istihbarat astsubayları Murat Göktürk ve Levent Ercan Gelegen de katıldı.

Mahkeme önceki duruşmada esas hakkındaki savunmaları almış ve kararı açıklamak üzere 28 Eylül 2016 tarihini duruşma günü olarak belirlenmişti.

NE OLMUŞTU?

18 Nisan 2007’de Malatya’da yayın yapan Zirve Yayınevi, saldırıya uğramış ve yayınevi çalışanları Alman vatandaşı Tilman Ekkehart, Uğur Yüksel ve Necati Aydın boğazı kesilerek öldürülmüştü.

7 sanıkla başlayan davadaki sanık sayısı önce 9'a daha sonra da 21'e çıkmıştı. Dava sürecinde 3 iddianame ve 3 mütalaa hazırlandı.

Son mütalaada 21 sanık için 'örgüt' iddiası suçundan beraat istenirken, cinayetin asıl failleri olduğu belirlenen Emre Günaydın, Hamit Çeker, Cumali Özdemir, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım hakkında 'tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek insan öldürme' suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

Katliamın ardından olay yerinde yakalanan sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım uzun tutukluluk sürelerini kısaltmayı amaçlayan yasa çıkınca tahliye edilmişti. Tahliye edilen sanıklara elektronik kelepçe takılmıştı. Zirve Davası’nda şu anda tutuklu sanık bulunmuyor.