Polisten Erhan Tuncel itirafları

Hrant Dink cinayetinde görevi ihmalle yargılanan polis Mehmet Ayhan, mahkemeye Erhan Tuncel'le yaptığı görüşmeleri anlattı. Ayhan bu görüşmelere kendisinin karar vermediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davaya İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkesi’nde devam edildi.

Dün görülen duruşmada, dönemin  Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görevli polis memuru Mehmet Ayhan ifade verdi. Dink'in öldürülmesi sürecinde görevini ihmal ettiği iddiasıyla yargılanan Ayhan, istihbarat elemanı olarak kullanılan Erhan Tuncel'le yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

'BİLGİ VERİRSE DEVAM EDİLİR'

Polis Ayhan, cinayetin azmettiricilerinden olduğu ileri sürülen Tuncel'le istihbarat elamanlığından çıkarıldıktan sonra da  görüştüğünü söyledi. Bu görüşmelerin amirlerinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirten Ayhan, şu bilgileri verdi:

“Eğer eleman bilgi vermeye devam edecekse görüşme yapılabilir. Elemanın hasmane tutum almaması için görüşmeler devam edebilir. Biz de kendisine elemanlıktan çıkartıldığını söylemedik ve görüşmeye devam ettik. Görüşmelere kendim karar vermedim. Üstlerimle birlikte karar verdik.”

YILMAZER, AKYÜRÜK VE CERRAH DA KATILDI

Duruşmada tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ile tutuksuz sanılar Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler, Sabri Uzun, Mehmet Ayhan, Ercan Demir, Onur Karakaya, Faruk Sarı ve Erhan Tuncel hazır bulundu.

Duruşmaya tetikçi Ogün Samast ile cinayetin azmettiricilerinden olduğu öne sürülen Yasin Hayal’in de aralarında bulunduğu 7 sanık SEGBİS’le katıldı.

''YARGILANMA DURDURULSUN' TALEBİ'

Davanın sanıklarından eski Mülkiye Müfettişi Şükrü Yıldız, hakkındaki soruşturma izninin Danıştay’da bozulduğunu belirterek, Danıştay kararı gereği, kendisiyle ilgili yargılamanın durdurulmasını istedi.

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da , ‘soruşturma izni olmaksızın yargılama yapılabileceği’ yönündeki mahkeme kararlarını hatırlattı. Mahkeme heyeti ise Yıldız’ın talebini reddetti.