Kadir Topbaş hakkında suç duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında, Gülen cemaatine "yardım ve yataklık" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Başsavcılık suç duyurusunu işleme koydu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) CHP'li Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Süleyman Nadir Ataman, İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında, "FETÖ Terör örgütüne yardım ve yataklık" ve "Görevi kötüye kullanmak"  iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu suç duyurusunu işleme koydu.

İMAR DEĞİŞİKLİKLERİ EKONOMİK GÜÇ SAĞLADI

CHP'li Hüseyin Sağ ve Süleyman Nadir Ataman'ın yaptığı suç duyurusunda, İBB Meclisi'nde kabul edilen imar değişiklikleri sayesinde Fethullah Gülen cemaatinin ekonomik güç kazandığı öne sürüldü. El konulan mal varlıklarına bakıldığında, şirket genel merkezleri dahil tamamının, imar değişikliklerinden faydalandığı ifade edildi.

Suç duyurusunda Üsküdar, Silivri ve Bahçelievler'de bulunan bazı okullar ile Süleyman Şah Üniversitesi'nin örnek olarak gösterildi. Kadir Topbaş'ın FETÖ soruşturmasında tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Aydınlı Grup'a ait projelerden de söz edildi.

Konuyla ilgili basında yer alan haberler, İBB Meclis tutanakları, tapu kayıtları delil olarak sunuldu.

Kadir Topbaş: Damadım gözaltına alındıKadir Topbaş: Damadım gözaltına alındı

1 YILLIK SÜRE 28 GÜNE ÇEKİLDİ

Belediye meclislerinde Belediye Başkanı'nın havale etmediği belirtilen suç duyurusunda Kadir Topbaş'ın, bu uygulamalardan sorumlu olduğu kaydedildi. Suç duyurusunda "Vatandaşlar için 1 yıllık süreç 28 güne çekilerek özel işlem yapılmıştır. 'Benim imzam yok, vekilimin var' denemez. Bu doğru değil. Yine gündem Topbaş'a sunulur ve öyle hayata geçer" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca darbe girişiminden sonra Fethullah Gülen cemaatine ait kurumların tespit edilebilmesi için İBB arşivlerinin 2004-2016 Temmuz ayı dahil olmak üzere tarafsız bilirkişiler tarafından incelenmesi talep edildi.

Dilekçede Kadir Topbaş hakkında, "FETÖ Terör örgütüne yardim ve yataklık",  "Kamu imkanlarını ve gücünü kullanarak şu an FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olan kişi yada kurum yöneticilerine menfaat sağlamak", "Görevi kötüye kullanmak", "İmar Kirliliğine neden olmak", "irtikap" ve "nüfuz ticareti" suçlarından dava açılması istendi. (DHA)