'FETÖ'cünün elini öptün' krizi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis'inde el öpme krizi yaşandı. CHP'li Sağ, belediye yönetici Hadi Dile'in darbeci askerlere İBB'de eşlik eden Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç'un elini öptüğünü gösteren fotoğrafı çıkarınca gergin anlar yaşandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis'nin yaz döneminin ardından yapılan ilk toplantısında '15 Temmuz krizi yaşandı.

CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ'ın, İBB'nin İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Hadi Diler'in, 15 Temmuz gecesi darbeci askerlere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binasında eşlik eden Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç'un elini öptüğünü gösteren fotoğrafı çıkararak Diler'i istifaya davet etti.

'GÖREVİNE DEVAM EDECEK Mİ?'

Meclis oturumunda günden dışı konuşma yapmak üzere söz alan ve meclis üyelerine basına da yansıyan fotoğrafı gösteren Hüseyin Sağ, şunları söyledi:

“Darbecilere gece yemek hazırlatan,15 Temmuz darbe kalkışmasında darbecilere 'gelin' diyen, şu anda tutuklu bulunan ve işine son verilen Mehmet Tunç'un İmar Komisyonu Odası'nda elini öpen, İmar Komisyonu Başkanı Hadi Diler başkanlık yapmaya devam mı edecek, hiç bir işlem yapılmayacak mı, olur mu böyle şey. Halkın oylarıyla seçilmiş bir meclis üyesinin FETÖ soruşturmasından tutuklu bir bürokratın defalarca elini öpmesi oy veren insanlara saygısızlık olmuyor mu."

AK Partili Meclis üyeleri Sağ'ın konuşmasına sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

'SUÇ OLUP OLMADIĞINA SAVCILIK KARAR VERİR'

Oturumu yöneten İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet, Hüseyin Sağ'a, konuşmanın yerinin meclis olmadığını, söyleyerek tepki gösterdi. Selamet, Sağ'a  'suç duyurusu' yapması önerisinde bulundu. Selamet, Sağ'ın konuşmasını tamamlamasını isteyerek “Şayet birinin elini öpmek, ne olduğu kim olduğu ortaya çıkmadan elini öpmek suç mu değil mi, bilmiyoruz. Ancak savcılık karar verir. Siz karar veremezsiniz" dedi.

'TÜRK ÖRFLERİNE UYGUN OLARAK ÖPTÜK'

Sağ'ın konuşması sırasında mecliste olan ve eleştirilere yanıt veren Hadi Diler, fotoğrafın yaklaşık 1,5 yıl önce çekildiğini belirterek şunları söyledi:

“Kalleşçe ve sinsice çekilmiş bir fotoğraftan medet umuyor. Bu fotoğraf yaklaşık 1,5 yıl önce çekildi. Bu kişi, belediyede itibar gören yaşlı başlı bir insan. Komisyon odasına geliyor. Biz de saygıyla kendisi ile görüşüyoruz. Çıkarken de Türk örf ve adetlerine uygun olarak yaşlı bir insanın elini öpüyoruz. Biz ailemizden büyüklerimizden atalarımızdan böyle gördük. Yaş olarak kendimizden büyük kim gelirse saygıda kusur etmeyiz, elini öperiz. Etek öpmeyiz".

'O GECE BELEDİYEDEYDİM'

O gece belediyede olduğu iddialarını doğrulayan Diler, “O gece bizim belediyede olduğumuz doğrudur. O gece komisyondaki arkadaşlarımızla birlikte çalışıyorduk. Gecenin ilerleyen saatlerinde bir sıkıntı olduğu telefonla bize bildirildi. Biz de çeşitli arkadaşları aradık, belediyeyi terk ettik" dedi.

Konuyla ilgili açılmış herhangi bir soruşturma veya tahkikat olmadığını belirten Diler, “Eğer olursa aslanlar gibi gider ifademizi veririz. Suçumuz varsa çekeriz, çekinecek hiçbir şey yoktuR" ifadelerini kullandı.

'HADİ DİLER'İ YEDİRMEYİZ'

Eleştirilere yanıt vermek üzere kürsüye çıkan Ak Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan personelden yaklaşık 100'e yakının işine geri döndüğünü söyledi. Hadi Diler'e yönelik iddialara tepki gösteren Başalan, şöyle dedi:

“Elinizde hukuki bilgi, belge ve delil varsa savcılığa, yasal yollara başvurursunuz. Anavatan Partisi'nden bu yana belediyede çalışmış, 70 yaşının üzerinde birisi. Burada itibar elde etmiş bir kişiyi herhangi bir yere gittiğinde, büyük olarak ona karşı saygıda kusur etmemek adına elini öpmüş olabilir. Bunun neyi suç, anlamış değilim. İmar komisyonu başkanımızın FETÖ ya da herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olmadığına eminiz. Hadi Diler'i yedirmeyiz. Hadi Diler komisyon başkanlığı işinin başındadır". (İSTANBUL/DHA)