'TSK 600 askerle Irak'a girdi'

Türk silahlı Kuvvetleri'nin, önceki gece 600 askerle Şırnak'tan Irak'a girdiği öne sürüldü. Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, 'operasyonun 40 kişilik bir PKK grubuna karşı' yapıldığını yazdı.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, TSK’nın son dönemdeki ‘sınır ötesi’ operasyonlarının Suriye’yle sınırlı olmadığını, Irak’a da 600 askerlik iki taburla girildiğini yazdı. Çevikcan’ın kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, ’40 kişilik bir PKK grubunun hazırlık içinde olduğu tespit edilince, 600 askerlik iki tabur Şırnak’tan Irak topraklarına önceki gece saat 03.00 sıralarında, 4 kilometre kadar girdi’.

Milliyet yazarının bugünkü köşesinin ilgili bölümü şöyle:

“Türk askerinin sınır ötesi hareketliliği Suriye ile sınırlı değil. Bu konudaki en sıcak gelişme önceki gece yaşandı. Askeri kaynaklar, yaptıkları açıklamada

“48. Hudut Tugay Komutanlığı’nca, 10-11 Eylül 2016 tarihlerinde Şırnak Türkiye-Irak sınırı sıfır noktasında saldırı hazırlığı içinde bulunan teröristlere yönelik gece yarısı yapılan baskın tarzındaki operasyonda, 1 adet Doçka Uçaksavar Silahı, 2 adet Sığınak, 1 adet Mevzi ve çok sayıda muhtelif cins ve miktarda mühimmat ve yaşam malzemeleri bulunarak yerlerinde imha edilmiştir” bilgisini paylaştı.

Bu harekatın detaylarına gelince… Kaynaklardan aldığım bilgilere göre olay şöyle gerçekleşti:

Irak’ın kuzeyindeki Kelaspi Dağı eteklerinden Türkiye’ye sızmaya çalışan 40 kişilik bir PKK grubunun hazırlık içinde olduğu tespit edildi. Bu tespitin ardından yaklaşık 600 askerlik iki tabur Şırnak’tan Irak topraklarına önceki gece saat 03.00 sıralarında, 4 kilometre kadar girdi. Sınır ötesine geçen iki taburdan biri operasyonel diğeri ise koruma amaçlı olarak görev aldı. Operasyonda bu gruptan 10 civarında örgüt üyesi öldürüldü. Türk askerinin operasyonunu haber alan teröristlerin bir grubu kaçmaya çalıştı, bunlar içinde yaralılar olduğu belirtiliyor. Örgüt üyeleri kaçarken doçka ve cephanelerini arazide bıraktı. 48. Hudut Tugay Komutanlığı’na bağlı askerler de Türkiye’ye dün sabah 09.00 sıralarında döndü.”

Çevikcan’ın yazısının tamamı