Didim'de gezi teknelerine 3 koyda OHAL yasağı

Aydın'ın Didim ilçesindeki 7 koy, gezi teknelerinin kullanımına kapatıldı. Tekne sahibi ve kaptanların tepkileri üzerine koyların 4'ü açıldı.

DUVAR – Didim’de Polis Akademisi Eğitim Kampı yakınındaki 7 koy, 5 Eylül’de güvenlik gerekçesiyle teknelerin kullanıma kapatıldı. Bu durum, turist taşıyan tekneleri zor durumda bıraktı. Didim Kaymakamı İskender Yönden, tekne sahipleri ve kaptanlarla bir araya gelerek sıkıntı ve isteklerini dinledi. Altınkum Barış Kafeterya’da düzenlenen toplantıya, Kaymakam Yönden’in yanı sıra, Didim Jandarma Komutanı Binbaşı Gürkan Kabakçı, İlçe Emniyet Müdürü Özgür Selçuk, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Erkan Özbek, Didim Altınkum Gezi Tekneleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdal Kamacı ve kooperatif üyesi tekneciler katıldı. Toplantıda, kapatılan koyların yeniden açılması talep edildi. Görüşmeler sonucunda, yasaklanan 7 koydan 4’ündeki yasak kaldırıldı.

50 METRE SINIRI

Didim Altınkum Gezi Tekneleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdal Kamacı, “Yapılan görüşmelerin ardından Cennet Koy, Akvaryum Koy ve Polis Akademisi’nin birinci ile ikinci koyları yeniden gezi teknelerinin kullanımına açıldı. Fakat 50 metre ile sınırlandırıldı. 50 metreden fazla yanaşmadan şu an bu koylara girebiliyoruz” dedi. Özellikle yabancı turistlere bunu anlatmanın zor olduğunu belirten Kamacı, “Bu durum turizmi baltalamaktan başka bir şey olmayacak. Didim’de zaten çok fazla koy yok. Polis Akademisi koyları dışında Martı Koyu, Cennet Adası ve Köy Hizmetleri Koyu var. Ama havalar bozuk olduğunda tekneler Köy Hizmetleri Koyu ile Cennet Adası koylarına gitmekte zorlanıyor. İlçemizin sakin ve rüzgar almayan koyları, Polis Akademisi koyları” diye konuştu. (DİDİM/DHA)