Hatay'da tutuklanan Lindsey Snell niçin Suriye'deydi?

Amerikan vatandaşı gazeteci Lindsey Snell askeri bölgeyi ihlal suçlamasıyla Hatay'da tutuklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Snell'in Suriye'de bulunma nedenine değinemeyeceğini söyledi.

DUVAR – ABD, Amerikan vatandaşı gazeteci Lindsey Snell’in bu ayın başında Suriye’den Türkiye’ye geçtikten sonra askeri bölgeyi ihlal suçlamasıyla tutuklandığını doğruladı, bu konuda Türk yetkililerle irtibatın sürdüğünü açıkladı. Hatay Valisi Ercan Topaca, 7 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Snell’in sınırdan yasa dışı geçiş yapmak isterken yakalanıp tutuklandığını belirtmişti. Bu dönemde Türkiye medyasında Snell’in ajan olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı.

KİRBY: KONUŞAMAM

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby dün yaptığı açıklamada, Snell’in 6 Ağustos’ta tutuklandığını söyledi. Kirby ABD’li yetkililerin onu, tutuklanmasından yaklaşık üç hafta sonra, 26 Ağustos’ta ziyaret edebildiğini belirtti. Kirby açıklamasında şunları söyledi: “Şu anda Hatay’daki bir cezaevinde tutuluyor. Anladığımız kadarıyla askeri bölgeyi ihlalle suçlanıyor. Ancak neden Suriye’de olduğuna ve oraya seyahat etmesinin nedenlerine değinemem.”

MÜSLÜMAN GAZETECİ

Snell Facebook sayfasında ABD’nin Florida eyaletindeki Dayton kentinden olduğunu, son dönemde İstanbul’da ikamet ettiğini belirtiyor. Twitter sayfasında ise kendisini video içerikli haberler yapan serbest gazeteci olarak tanıtıyor ve MSNBC, VICE, ABC News, Discovery, Uluslararası Af Örgütü, Vocativ, Yahoo News, IRIN, The New Arab gibi kuruluşlara haber yaptığını aktarıyor. LinkedIn’deki sayfasında ise Mart 2014’ten bu yana haber sitesi Vocativ’in kıdemli yurtdışı muhabiri ve yapımcısı olduğunu yazmış. Yine sosyal medya profillerinde Florida Üniversitesi ve Fordham Üniversitesi Hukuk Bölümü’nde eğitim gördüğünü aktarıyor. Müslüman olduğunu belirtiyor ve sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarında başörtülü olduğu görülüyor.

SURİYE’DE NUSRA TARAFINDAN HAPSEDİLDİ

Snell 5 Ağustos’ta Facebook’tan paylaştığı bir mesajında, Suriye’de kendisine çekim yapma izni veren Nusra Cephesi (Örgüt adını geçtiğimiz dönemde Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştirdi) tarafından hapse atıldığını belirtti. Bu mesajında Snell, “Tüm dostlarımdan ve iş arkadaşlarımdan bu durumun neden olduğu acı ve kaygı nedeniyle özür dilerim. Hepinizi seviyorum. Salıverilmemi sağlamak için yapılacak her tür çabaya müteşekkirim” diye yazdı. Snell bu mesajında, grubun ölen militanlarından birinin ailesinin yanında kalırken tutuklandığını belirtti ve şunları ekledi: “Kendine has durumundan dolayı, beni esir alanları telefon kullanmama izin vermeye ikna ettim. Bu da kaçışımı planlamamı sağladı. Aynı zamanda esaretimi fotoğraflar ve videoyla belgeleme imkânı verdi.” Snell daha sonra Twitter’da, motorsikletli cesur bir adam tarafından kurtarıldığını yazdı. Snell bunları yazdıktan iki gün sonra Türkiye’de tutuklandı.

Haberin tamamı

(Kaynak: BBC Türkçe)