Kılıçdaroğlu: Yüz karası bir toplantı

Adli Yıl Açılış Töreni'nin Cumhurbaşkanlığı'nda yapılmasına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şu sözlerle tepki gösterdi: Yüz karası bir toplantı.. Bu anayasanın ayaklar altına alınmasıdır...

DUVAR – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını eleştirdi. “Siz toplantı yapıyorsunuz, herkes ayağa kalkıyor. Onlara talimat veriyorsunuz, sonra çıkıyorsunuz. Bu anayasanın ayaklar altına alınmasıdır” diyen Kılıçdaroğlu, bu tür davranışların Türkiye’nin birliğine zarar vereceğini söyledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, genel merkezin fuaye alanında ‘Cumhuriyet Halk Partisi Çalışıyor, Türkiye Kazanıyor’ projesi kapsamında Bodrum Belediyesi’nin çalışmalarının tanıtımının yapıldığı sergiyi gezdi. Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine “Daha ayrıntıları bilmiyoruz ama bir partinin iç işi gibi görünüyor. Ayrıntıları öğrendikten sonra size daha geniş açıklama yapabiliriz bu konuda” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN BAŞI BELADAN KURTULMAZ’

Beştepe’de düzenlenen adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını ve ‘7 Ağustos’taki Yenikapı ruhuna uygun şekilde hareket etmelerini bekliyorum’ mesajını nasıl değerlendirdiği sorulan Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın şu sözüne yürekten katılıyorum. ‘Yenikapı ruhu yaşatılmalı’. Ben Yenikapı’da 12 maddelik bir konuşma yaptı. Konuşmanın birinci maddesi şuydu. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayın. Eğer siz buralara siyaseti sokarsanız o zaman Türkiye’nin başı beladan kurtulmaz. Bugün açıkça adliyeye siyasetin sokulduğuna hep beraber tanık olduk. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Burası milletin mekanıdır ve milletin mekanında yargının adli yıl açılışı yapması doğaldır’. Burası da millete ait bir mekandır, bana ait değil ki. Cumhurbaşkanlığı Sarayı da millete aittir. TBMM de millete aittir; ama devletlerin gelenekleri vardır. Siz Cumhurbaşkanlığı Köşkü haline TBMM’yi getiremezsiniz. Adli yıl açılışını TBMM’de yapamazsınız. Orası da milletin mekanı. Milletin mekanı diye kalkıp da Cumhurbaşkanı adliyede konuşma, toplantı yapabilir mi? Her yerin kendine ait özelliği vardır. Devleti devlet yapan budur.”
bestepe
‘HAKİMLER BÜROKRAT DEĞİL’

Cumhurbaşkanı salona girdiğinde hakimlerin ayağa kalkmasının doğru olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Milletin mekanı diyorsunuz ama millet kaça mal oldu o mekan bilmiyor. Kaça mal olduğunu bilmiyor ama orada adliyeyi topluyorsunuz. Yargının bağımsızlığı, dediğimiz bir kural vardır. Amerika’da Amerikan Başkanı bir salona girdiği zaman orada hakimler varsa kimse ayağa kalkmaz, alkışlamaz. Bizde hep beraber ayağa kalkıp hep beraber alkışlıyorlar. Ne demektir bu? ‘Yargı, yürütmenin emrine girdi, siyasete bulaştı’ demektir. Ben ayağa kalkarım. Bürokratlar da ayağa kalkar; ama hakimler bürokrat değildir” dedi.

‘YARGIYA TALİMAT VERİYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargıya talimat verdiğini savunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Siz adli yılı açtınız, güzel. Bir de kalkıp siyasi konuşma yapıyorsunuz. Açıkça belli alanları suç kapsamında değerlendiriyorsunuz. Ne demektir bu? ‘Sevgili hakimler, ben size söylüyorum. Kararı böyle vereceksiniz’ demektir. Tam bir yüz karası toplantıdır bu. Niye katılmadım? Ben Anayasa’ya sadakat konusunda TBMM’de yemin ettim. Güçler ayrılığı ilkesine saygı duyacağıma dair yemin ettim. Yeminimize bağlıyız. Herkesin de yeminine bağlı olmasını isteriz. Aksi bir tabloyu çizerseniz, yargıyı siyasallaştırırsanız bu yargı nasıl adaletle karar verecek? ‘Davaları hızlandırın’ diyor yani yargıya talimat veriyor. ‘Biz demokratik bir ülkeyiz’ diyorlar. Bunun neresinde demokrasi var? Herkesin Yenikapı ruhuna saygı göstermesi lazım. Birliğe, beraber olmaya ihtiyacımız var mı? Var; ama devletin kurumlarını kimse kendi arka bahçesi haline getirmemeli. Devletin kurumlarını kendi arka bahçeniz haline dönüştürürseniz Türkiye’de birliği, beraberliği, huzuru sağlayamazsınız”

‘KENDİ GÖREVİNİZİ BİLİN’

Anayasa’dan hareketle yargıya kimsenin emir ve talimat veremeyeceğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Başta yargıya, kendi görevinizi biliniz. Adaleti başkalarına teslim etmeyiniz. Adalet, devletin temelidir. Bütün cumhurbaşkanları, bütün genel başkanlar, bütün vatandaşlar yani kainat adaletin etrafında döner. Adalet bu kadar kutsaldır. Adalete gölge düşürdüğünüz andan itibaren devleti devlet olmaktan çıkarırsınız. Anayasa’da da bu kurulmuştur. Hiç kimse emir ve talimat veremez, diyor yargıya” açıklamasında bulundu.
(ANKARA-DHA)