Diyarbakırlı işçi yakılarak öldürüldü

3. havalimanı inşaatında çalışan Mehmet Aytaç şantiyede kaldığı barakanın kapısını kilitleyen oda arkadaşı tarafından yakılarak öldürüldü. Ailesi, olayın ırkçı bir saldırı olduğunu söylüyor, şantiye yetkilileri ise 'kız meselesi' diyor....

DUVAR – 3. havalimanı inşaatında çalışan 36 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Mehmet Aytaç’ın oda arkadaşı tarafından yakılarak öldürüldüğü ortaya çıktı. Diyarbakır Ergani’li olan Mehmet Aytaç’ın ağabeyi Suphi Aytaç, olayın ırkçı bir saldırı olabileceğini iddia etti.

Evrensel’in haberine göre, odasında uyuduğu sırada daha önce tartıştığı oda arkadaşı tarafından yakılarak öldürülen Mehmet Aytaç’ın ağabeyi Suphi Aytaç, yaklaşık 2 hafta önce kendisini arayan Mehmet Aytaç’ın, “Yeni şantiyede rahat edemiyorum. Benim doğulu olmamı hazmedemiyorlar, dışlıyorlar. Burada rahat değilim” dediğini aktardı.

Şantiye şefiyle konuşmasından edindiği bilgileri de paylaşan ağabey Aytaç, “Mehmet odada uyurken kapıyı üzerine kilitlemişler. Sonra da 6 litre benzin dökerek yakmışlar. Devletten beklediğim katillerin en ağır şekilde cezalandırılması. Bu insanlık değil. İnsan bunu hiçbir canlıya yapamaz” diye konuştu.

6 LİTRE BENZİN KULLANILMIŞ

Evrensel muhabiri Cansu Pişkin’in ulaştığı şantiye şefi ve şantiye muhasebecisi ise olayın ‘kız meselesi’ olduğunu ileri sürdü. İsmini vermek istemeyen şantiye şefi, olaydan 1 gece önce Mehmet Aytaç ile oda arkadaşı arasında tartışma çıktığını daha sonra durumun yatıştırıldığını söyledi. Yangında 6 litre benzin kullanıldığı bilgisini veren şantiye şefi, taşeron yatakhane koğuşunun tamamının kullanılamaz durumda olduğunu kaydetti. Şantiye şefi, katil zanlısının olayın ardından Kemerburgaz Jandarma Karakolu’na teslim olduğunu belirtti.

JANDARMA DOĞRULADI

Konuyla ilgili Twitter hesabından paylaşım yapan Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi (ÖHD), havalimanı şantiyesinde çalışan işçinin benzin dökülüp yakılarak öldürüldüğünü ve konunun takipçisi olacaklarını söyleyerek, “Hastaneye ve karakola bilgi almak için giden meslektaşlarımız şüphelilerin gözaltında olduğunu öğrendiler” dedi.

Olaya dair bilgi almak üzere Kemerburgaz Jandarma Karakolu’nu arayan ÖHD’li avukat Levent Pişkin, şüphelilerin gözaltında olduğunu, jandarmanın olayı teyit ettiğini ancak vekaleti olmadığı için kendisine ayrıntılı bilgi verilmediğini söyledi.
Haberin kaynağı