Gazeteci Ergun Babahan’a gözaltı kararı

Savcı, Babahan'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırı sonrası paylaştığı mesajı 'suçu ve suçluyu övmek' olarak değerlendirdi. Babahan OHAL bitene kadar ifade vermeye gitmeyeceğini belirtti.

DUVAR – İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Ergun Babahan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna düzenlenen saldırı sonrası yazdığı “Faşizme destek veren herkes bedelini ödeyecektir. Buna Kılıçdaroğlu da dahil. Bu henüz başlangıç” tweet’i nedeniyle soruşturma başlattı. Babahan hakkında, gözaltı kararı verildi.

https://twitter.com/ebabahan/status/768787344128413696

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe, bu tweet üzerine Babahan hakkında ‘suçu ve suçluyu övmek’ iddiasıyla soruşturma başlatarak gözaltı kararı verdi.

“Cemaatle başladı, Kürtlere döndü, sonra sıra CHP’lilere gelecek” diyen Babahan gelen tepkiler üzerine bir sonraki tweet’inde, saldırıyı övmediğini, saldırının sonuçlarını anlattığını belirtti.

Babahan’ın mesajları şöyle:

“Yanlış anlamaya açık tweetimi düzelteyim: Faşizan zihniyet önce toplumun geniş kesimlerini ortak bit düşmana karşı birleştirir. Sonra sıra kendisine destek veren kesimlere gelir. Eli güçlendikçe, farklı düşünen muhalifleri hedef alır, sindirir. Berberoğlu’na açılan dava, Kılıçdaroğlu’na silahlı saldırı bunun ilk örnekleridir. Zaman içinde daha da tırmanacaktır”

Gazeteci Ergun Babahan OHAL bitene kadar ifade vermeyeceğini de sözlerine ekledi.