'Laikler iç savaşı engelledi'

Etyen Mahçupyan darbe girişiminin AK Parti seçmeni kadar laik kesim sayesinde de engellendiğini yazdı. Mahçupyan muhalefetle sahici ilişki kurulması gerektiğini söyledi.

DUVAR – Başbakanlık eski danışmanı yazar Etyen Mahçupyan darbe girişiminin AK Parti seçmeni ve laik kesim sayesinde engellendiğini yazdı. Mahçupyan, “darbenin püskürtülmesinde AK Parti seçmeninin rolü büyük ancak laik kesim olmasaydı, yani laik kesim darbenin karşısında durmasaydı hükümet çökecek, iç savaşa girecektik” diye yazdı.

Mahçupyan şunları yazdı:

“Gülenci darbeyi başta AK Partililer olmak üzere halkın özverisi ve bilinci durdurdu. Siyasetin zaafını yitirilen hayatlar kapadı. Ancak laik kesimin sıradan insanları, medyası ve partisi direnişe sahip çıkmasaydı, ya ölenler öldükleriyle kalır ve iktidar çöker, ya da iç savaşa gidilir ve ülke Suriye’den beter olurdu.

***

AK Parti daha uzun süre tek başına iktidar olabilir. Ama ülkeyi yönetebilmek farklı bir iş… Muhalefetle sahici bir ilişkinin kurulması, Meclis’e bağımsız kişiliğinin teslim edilmesi ve siyasete bencilce bakma alışkanlığımızın kenara konması gerekiyor.”

YAZININ TAMAMI