Suriyeli muhaliflere protez merkezi

Gaziantep'te, aylık gideri 100 bin dolar olan bir rehabilitasyon merkezi, Suriye ordusunda kol bacağını kaybeden savaşçılara ücretsiz protez yapıyor. Merkezin tüm giderleri, Katarlı bir iş adamı tarafından karşılanıyor.

DUVAR – Suriye iç savaşında Suriye ordusuna karşı savaşırken kol ve bacaklarını kaybedenler için Gaziantep’te kurulan ve Katarlı bir iş adamının finansmanıyla faaliyet gösteren Elsayir Rehabilitasyon ve Protez Uygulama Merkezi 15 aydır hastalara ücretsiz hizmet veriyor. 25 kişinin çalıştığı merkezde ayda ortalama 40 Suriyeliye protez yapılıyor. Merkezin alt katında kurulan bir atölyede yapılan protezlerin bütün giderleri yine Katarlı işadamı tarafından karşılanıyor.

İDLİB’DE YARALANAN ALDIK: TÜRK DEVLETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Suriye ordusunun hava bombardımanında vücuduna isabet eden şarapnel parçalarıyla her iki el ve ayağını kaybeden Abdulhamid Aldık, takılan protez ayaklarla yeniden ayağa kalktığını söyledi. Merkezin savaşta yaralanan Suriyelilere büyük destek sağladığını anlatan Aldık, “Ben İdlib’de bir yerden bir yere giderken rejim uçakları bize bomba attı. Bombardıman sonrasında beni ambulansla Türkiye’ye getirdiler. Önce burada ameliyat oldum, durumum çok kötüymüş, bu sebeple kol ve bacaklarımı kesmişler. Tedavimin tamamlanmasının ardından hastaneden çıktım ve bana bu merkezi anlattılar. Geldim, başvuru yaptım. İlk olarak bana protez bacak yaptılar. Artık yürüyebiliyorum. Şimdi de bana hareket edebilen el yapıyorlar. Yani gerçek elim gibi bir şeyleri tutabileceğim. Bu gerçekten çok iyi. Beni tedavi eden doktorlara, bize sahip çıkan Türk devletine ve bu merkezin yetkililerine çok teşekkür ederim” diye konuştu.

AKILLI PROTEZ DE YAPILIYOR

Merkezde çalışan Türkiye vatandaşı Ahmet Günay da yardımların artmasıyla birlikte yapılan protezlerin niteliğinin değiştiğini ifade etti. Merkezde şu ana kadar 250 hastaya protez yaptıklarını anlatan Günay, “Son günlerde kas hareketi ile çalışan akıllı protez olarak bilinen myo protez yapmaya başladık. Bugüne kadar da 4 myo protez yaptık. İnşallah bunlar gelecek yardımlarla daha da artacaktır” dedi.

1 MİLYON DOLARA KURULDU

Merkezin sorumlusu olan Suriyeli doktor Hasan Alkhatip ise merkezin günlük giderinin 100 bin dolar olduğunu belirterek, “Biz merkeze şu ana kadar yaklaşık 1 milyon dolar harcadık. Aylık giderimiz ise yaklaşık 100 bin dolar civarında” dedi.

GÜVENLİK KORİDORU İSTEDİLER

Daha çok hastaya ulaşabilmek için Suriye içinden hastaların taşınabileceği güvenli bir koridor istediklerini dile getiren Alkhatip, “Biz daha çok hastaya ulaşmak istiyoruz. Suriye tarafı tehlikeli olduğu için hastalar buraya ulaşmakta zorluk yaşıyor. Eğer Türk yetkililer bize yardım eder hastaların taşınması için güvenlik koridoru oluşturmayı sağlayabilirse biz daha çok hastaya ulaşırız. Ayda 40 hastaya bakıyoruz ve bu sayıyı 60’a çıkarmayı hedefliyoruz. Destekleri için Türkiye halkına ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine tekrar teşekkür ederim” diye konuştu. Hastaların hemen hemen tamamının savaş mağdurlarından oluştuğu merkezde ayrıca protez sonrası psikolojik destek ve rehabilitasyon tedavileri de yapıldığı bildirildi. (GAZİANTEP/DHA)

[protezmerkezi] [protezmerkezi1] [protezmerkezi2] [protezmerkezi3] [protezmerkezi4]