Fettah Tamince'den Gülen cemaati savunması

İşadamı Fettah Tamince, "Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olmak" ve “dolandırıcılık suçlamasıyla savcıya ifade verdi. Tamince, “Cemaate dahil olmam için kendilerini Nuh’un gemisi olarak gösterdiler” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, işadamı Fettah Tamince'nin ifadesini aldı. Darbe girişi öncesi kayyım atanan, 15 Temmuz'dan sonra da rektörü gözaltına alınan Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Tamince’ye yöneltilen suçlama "Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olmak" ve “dolandırıcılık.”

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre savcıya, cemaate nasıl girdiğini anlatan Tamince, “Cemaate dahil olmam için kendilerini Nuh’un gemisi olarak gösterdiler” dedi.

'TEHDİT MESAJI ATTILAR'

Tamince 1 Nisan günü verdiği ifadede cemaat evlerinde kaldığını belirttikten sonra şunları anlattı:

" 1986’da, Van’dan Antalya’ya geldim. Ailemden uzak olduğum için cemaatin evlerine ve yurtlarına gidip gelmeye başladım. Abiler ve ablalarla görüşmeye başladım. Cemaatin dine ve vatanına hizmet edecek öğrenciler yetiştirdiğini gördüm inandım.

Cemaate dahil olmam için kendilerini Nuh’un gemisi olarak gösterdiler. Dershane krizinden sonra bunların gerçek yüzlerini görünce ilişiğimi hemen kestim. Beni defalarca arayarak yanlış yolda olduğumu, dönmem gerektiğini ilettiler. Hatta Antalya eski sorumlu imamı Mustafa Yeşil bana Twitter hesabımdan bana 'Ey oğulcuğum bu geminin dışında olan herkes boğulacaktır, ahret feda edilmez, orada senin için kimse bir şey yapamaz' diye başlayan bir tehdit metnini mesaj gönderdi. Bu mesajı delil olarak sunuyorum."

10 MİLYON DOLARLIK KREDİ

İşadamı Fettah Tamince, mütevelli heyeti başkanı olduğu üniversitedeki çalışmalarına ilişkinse şu bilgileri verdi:

"Antalya Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında toplanan bağışlar üniversite için harcandı, aksi hareket edenler hakkında şikâyetçi oldum, üniversiteyi kurarken maddi kaynağının yüzde 95’ini kendim karşıladım. Mark Antalya’nın içindeki 4. katından sonrasındaki ofis blokunun sahibi Hilmi Ünal (Cemaat soruşturmasında yakalama kararı çıkarıldı) tarafından üniversiteye bağışlanmak istendiği söylendi. Bende memnuniyetle kabul ettim. Akabinde Hilmi Ünal’ın finansal sorununun olduğu, binayı satın almamız, kredi çekmemiz gerektiği Hilmi Bey’in bu krediyi geriye ödeyeceğinin söylenmesi üzerine 10 milyon dolar kredi çekildi. Hilmi Ünal bunun 100 bin dolarlık kısmını ödedi. Bundan başkada bir ödeme yapmadı, bu borç üniversitenin üstüne kaldı ve borç ödenmeye devam edilmektedir."

TAKİPSİZLİK KARARI

Savcılık, Tamince hakkında 1 Temmuz 2016 tarihinde “takipsizlik” kararı verdi. Savcılık kararında, “FETÖ üyesi olduğuna dair KOM Şube tarafından yapılan tespitlerin soyut ve genel nitelikte olduğu, Uluslararası Antalya Üniversitesi’ne yapılan bağışların da yasalara uygun olduğunu” öne sürdü.