Darbeciler için İmralı iddiası

Darbe girişimi gecesi 12 albayın, Kazlıçeşme’den zodyak botlarla donanma gemilerine, sonra da Öcalan’ı kaçırmak için İmralı Adası’na ulaşmayı planladıkları iddia edildi.

DUVAR – İstanbul’da gerçekleştirilen darbe girişiminde rol alan ve Zeytinburnu’nda gözaltına alınan 12 albayın, Abdullah Öcalan’ı kaçırmak için İmralı Adası’na gitmeyi planladıkları iddia edildi. Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberinde yer alan iddialara göre, albaylar Zeytinburnu Limanı’nda hazır bekleyen zodyak botlara binip Donanma Komutanlığı’na ait gemilere ulaşmayı, oradan da İmralı Adası’na varmayı hedefledi.

SON PROVA 13 TEMMUZ

İddialara göre 12 albayın ‘gerçekleştiremedikleri’ plana göre, darbenin son provası 13 Temmuz Çarşamba günü Anadolu yakasında bir otelde yapıldı. 80 albay ve yarbay toplantıya katıldı. Cep telefonlarının buradan sinyal verdiği tespit edildi. Darbeye katılan bazı subaylar, önceden tayin olmasına rağmen darbe girişiminden 1 gün önce birliklerinden ilişiklerini kesti, yeni birliklerinde göreve başlamadı.

Darbe planında, darbede rol alan askeri personel, karargâhların dikkatini çekmemek için şehir içerisinde görev yapan tüm askeri araçların ikizini-ikiz plakasını yaptı. Bu araçlarla kimseye fark ettirmeden çalışmalarına devam etti. Darbe girişiminin başlamasıyla İstanbul polisi tüm trafiği kesti ve darbecilerin hareket alanları kısıtlandı. Haberde yer alan iddialara göre polis, Kazlıçeşme’de trafikte sıkışan askeri cipte 4 albayın bulunduğunu tespit etti. Askerler “Biz darbeci değiliz” dedi ama polisler onları Güven Timleri Şubesi’ne götürdü. Bir süre sonra, 4 albayı kurtarmak için 2 cip içerisinde 8 albay daha polis merkezinin önüne gitti. Onlar da gözaltına alındı. Bu 12 albayın, Zeytinburnu’ndan zodyak botlarla donanma gemilerine gitmeyi, oradan da Öcalan’ı kaçırmak için İmralı Adası’na ulaşmayı planladıkları iddia edildi.