Varank, ağabeyinin ölümünü böyle öğrenmiş

15 Temmuz gecesi Saraçhane'deki çatışmada kardeşini yitiren Mustafa Varank, "Telefonunu aradım, bir şahıs açtı ve 'Abi bu telefonun sahibi çok yiğit bir abiydi, az önce vuruldu dedi" diye konuştu. 

DUVAR – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank, darbe girişiminde yitirdiği ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank ile ilgili Sabah gazetesinden Salih Zengin’e konuştu. Varank, ağabeyinin Fatih Şehzadebaşı’nda şehit edildiği geceyi anlattı ve şunları söyledi: “O gece başka bir şehirdeydim. Saat 21.00’den itibaren çok yoğun telefon trafiği vardı. Bana 23.15’te “İyi misin” diye mesaj atmış, yoğunluktan fark etmemişim. Eşime “Sakın dışarı çıkmayın, mümkünse başka yerde saklanın” diye mesaj atmış. 00.14’te bölüm başkanı olduğu grupta, “Arkadaşlar biz de korkarsak herkes korkar. Ben dışarı çıkacağım” yazmış. Vatan Caddesi’ndeki çatışmalarda bulunmuş, sonra Saraçhane’ye yönelmişler. Orada şehit edilmiş.”

‘TELEFONU BİR ŞAHIS AÇTI’

Telefonunu aradım, bir şahıs açtı ve “Abi bu telefonun sahibi çok yiğit bir abiydi, az önce vuruldu, götürdüler” dedi. “Benim abim, nereye götürdüler, öldü mü?” diye sordum. “Hastaneye ama hangisi bilmiyorum. Telefon bende kaldı” dedi.