Erdoğan'ın kaldığı oteli basan SAT subayI yakalandı

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele helikopterli baskın düzenleyen askerlerden biri yakalandı. Muğla'da otostop yapmak isterken yakalanan SAT subayının Ali Sarıbiy olduğu açıklandı.


DUVAR – 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bulunduğu Marmaris’teki otele o ayrıldıktan kısa süre sonra helikopterle gelip saldırıda bulunan askerlerden biri daha yakalandı. Sualtı taarruz (SAT) komandosu Deniz Üsteğmen Ali Sarıbey, karayolunda otostop yaparken gözaltına alındı. Ayrıca bir dairenin balkonundan erkek kıyafeti ve havlu çalarken ev sahibi tarafından fark edilen 3 kişinin de aranan askerler olduğu şüphelisiyle Marmaris’in Armutalan Mahallesi’ndeki dağlık ve ormanlık bölgede aramalar yoğunlaştırıldı.

Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenleyen ve çıkan çatışmada 2 polisi öldüren askerlerin yakalanması için ilçede başlatılan arama çalışmaları sürüyor. Saldırı sonrası ormanlık ve dağlık alana kaçan bordo bereli, SAT komandosu ve muharebe arama kurtarma (MAK) ekiplerinden oluştuğu belirtilen karma timin yakalanması amacıyla ilçe ve çevresinde aramalar yapılıyor.

OTOSTOP YAPARKEN YAKALANDI

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde karayolu üzerinde otostop yapan SAT komandosu Deniz Üsteğmen Ali Sarıbey, ihbar üzerine bölgeye hareket eden güvenlik güçlerince bugün saat 01.30’da yakalandı. Üzerinde şort ve gömlek bulunan bu kişinin, arananlardan biri olduğu belirlenip, emniyete götürüldü.

Darbeci Sarıbey’in olaydan sonra dün akşama kadar dağlık bölgede kaldığı, bir köyden sivil kıyafet çalarak üzerine değiştirdiği anlaşıldı. Kıyafetlerini değiştirdikten sonra güvende olduğunu düşünüp otostop yapmak üzere Marmaris’te karayoluna indiği belirlendi. Bu sırada devriye gezen polis ekiplerinin durdurduğu üsteğmen Sarıbey’in çatışmaya girmeden, elini kaldırıp teslim olduğu öğrenildi.

İTİRAF ETTİ İDDİASI

Üzerinden beylik tabancası çıkan denizci üsteğmenin SAT komandosu olduğunu söylediği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı oteldeki saldırıya katıldığını kabul ettiği belirtildi. Ancak operasyonu Cumhurbaşkanı’na yaptıklarından haberdar olmadıklarını, bunu sonradan öğrendiğini öne sürdüğü ifade edildi. Emniyet yetkilileri ise yakalanan üsteğmenin ifadesinin doğru olmadığını belirterek, çünkü helikoptere bindikleri ilk anda, operasyonun ne amaçla ve kime yönelik yapıldığının görevli tüm askerlere açıklandığının, diğer askerlerin ifadelerden öğrenildiğini ifade etti.

ARMUTALAN’DA HAREKETLİ ANLAR

Aranan askerlerden birinin yakalanmasının ardından bu kez Marmaris’te hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. Marmaris’e bağlı turistik Armutalan Mahallesi’ndeki ormanlık alanla bitişik lüks konutlar ile otellerin bulunduğu 217 Sokak’taki Danış Apartmanı’nın birinci katında bulunan dairenin balkonundaki erkek kıyafetleri ve havlular, bugün saat 05.00’te çalındı. Sabah iş dönüşü evine geldiği sırada hırsızlığı gerçekleştiren üç kişiyi gören, ellerindeki eşyaların da kendisine ait olduğunu anlayan ev sahibi, polisi arayarak durumu bildirdi.

Öte yandan darbe girişimine katılan askerlerin yakalanması için bölgede olan 15 kişilik özel harekat timi, bu ihbarı da aranan kişiler olabileceği şüphesiyle değerlendi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarlar Mücadele Grup Amirliği ve Asayiş Büro Amirliği’ne bağlı ekipler de olay yerine geldi. Atiker ile görüşen polis, aranan darbeci askerlerin fotoğrafını gösterdi. Atiker, yüzünü gördüğü bir kişiyi tespit etti.

Bunun üzerine özel harekat polisleri, 5 kişilik üç grup halinde darbeci askerler olduğu sanılan şüphelilerin yakalanması için bölgede arama çalışması başlattı. Asayiş ve kaçakçılık ekipleri ise Şehir Mezarlığı tepesinden makilik olan dağ yolunu araştırmaya başladı. Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı’na bağlı bir hücumbot, askerlerin kaçtığı dağlık alanın karşısında teknolojik cihazlarla denizden tarama yaptı. Polis özel harekat timleri, ormanlık alana hakim bir tepede konuşlanarak dürbünle taradı. Polis özel harekat timleri, alanın daha iyi taranması için kameralı drone istedi. Dağda arama çalışmaları devam ederken, çok sayıda sivil ve resmi polis ekibi Armutalan Mahallesi’ne sevk edildi. Polisler, üç askerin yolcu taşıyan minibüslere binerek kaçma ihtimallerine karşı da tedbir aldı.
(DHA)