Eğitim-Sen'den açığa almalar için uyarı

Eğitim alanında binlerce kişinin görevden alınması sonrası Eğitim Sen'den açıklama geldi: Anayasa yok sayılıyor.

DUVAR – 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 15 bin 200 öğretmen ve yönetici açığa alındı, 21 bin eğitimcinin lisansı iptal edildi, 1577 üniversite dekanının istifası istendi. Eğitim Sen’den, konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Darbe girişimine karşı mücadele hukuk içerisinde yürütülmelidir” denildi.

ON BİNLERCE KAMU EMEKÇİSİNE HUKUKSUZLUK

Evrensel’in haberine göre, Eğitim Sen açıklamasında, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin engellenmesi sonrasında kamu kurumlarında yürütülen “açığa alma” dalgasında, fişleme gibi antidemokratik yöntemlere başvurulduğu, ön soruşturma dahi yürütülmeden doğrudan açığa alma yönteminin devreye sokulduğuna dikkat çekilerek, “Dolayısıyla on binlerce kamu emekçisinin hukuksuzca işten atılarak cezalandırma yoluna gidileceği görülmektedir. YÖK’ün kayyum atanmış olan üniversiteler çıkarıldığında Türkiye’deki tüm dekanları, yani 1176’sı devlet, 401’i vakıf üniversitelerinden olmak üzere toplam 1577 dekanın istifasını istediği, 4 bin akademisyenin ise görevden uzaklaştırılacağı bilgisi basında yer almaktadır. Bilinmelidir ki dekanların istifasının istenmesi, başta üniversitelerin kurumsal özerkliği olmak üzere doğrudan anayasayı yok saymaktadır” denildi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE YÜRÜYÜŞ DAYATMASI

Üniversite özerkliğinin iyice zedelendiğinin belirtildiği açıklamada, “İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 20 Temmuz’da yapılacak ‘Demokrasi Yürüyüşü’ için akademisyenlere SMS ile çağrı yapıldığı ve yürüyüşe cübbeleriyle katılmalarının talep edildiği de elimize geçen bilgiler arasındadır. Bu siyasal iklim değerlendirildiğinde, hükümetin darbecilerle mücadele görüntüsü altında, kendisine itaat etmeyen herkesi fişlediği ve bu kişileri ‘darbeci’ ithamlarına maruz bırakarak hukuksuzca işten atma yönelimi taşıdığı görülmektedir” denildi.