'Taksim'e kışla yapılacak, AKM yıkılacak'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taksim'le ilgili tüm projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Gezi Parkı'na Topçu Kışlası için "Taksim'deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de yapılacak" dedi. Erdoğan ayrıca, AKM'nin yıkılarak yerine opera binası yükseleceğini, su kemerinin olduğu alana da cami inşa edileceğini söyledi.


DUVAR
– Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,  darbe girişimini protesto amacıyla Kısıklı’daki evinin önünde toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Gezi Parkı eylemlerini başlatan Taksim Topçu Kışlası projesinden vazgeçmediğini ilan eden Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Taksim Camisi’yle ilgili açıklamalarda da bulundu.

Erdoğan, Taksim’de toplananların da ekranlardan canlı olarak izlediği konuşmasında önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasını şöyle özetledi:

KANAL İSTANBUL PROJELERİ BİTİYOR: İnşallah şurada 1 ay kadar bir süre kaldı, 26 Ağustos inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açacağız. Nasıl Osmangazi Köprüsü ile adeta yeni bir devir açıldı. Avrupa – Asya arasında yeni bir süreç başladı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile de İstanbul bir başka güzel olacak. Kınalı ile Akyazı arasındaki yolları da bitirdiğimiz zaman Edirne’den çık bastır Akyazı, Sakarya’ya kadar gel.Bu millet neye layık değil ki? Hamdolsun her şey kararlı bir şekilde yürüyor. 26 Aralık’ta da bir başka eser Avrasya Tüneli, şimdi Marmaray’dan malum raylı sistemle 1 milyon 400 bin kişi yaklaşık 3 sene içinde geçti. Şimdi de Avrasya Tüneli ile araçlarımız geçecek, Ahırkapı’dan geliyorsunuz arabanızla denizin altından Haydarpaşa’nın oradan çıkıyorsunuz. Bütün bunlar İstanbul’un trafiğinidaha iyi bir noktaya getirmek için ama İstanbul’a, bu millete bu yeter mi? Yetmez. Yeni bir adım daha atıyoruz şimdi inşallah Kanal İstanbul’un da projeleri de bitiyor. Tabii bu da yetmez yeni bir adım daha atıyoruz. Çanakkale’yi de köprüyle geçeceğiz, onun da çalışmaları başladı. Şu anda hemen karşımızdan metro geçiyor. Üsküdar’dan ta Dudullu’ya kadar metro geçecek.” dedi.

KIŞLA YAPILACAK, AKM YIKILACAK: Taksim’deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak. Orada bir tarih müzesi yapacağız, bir şehir müzesi yapacağız. Bitmez, şu andaki Atatürk Kültür Merkezinin olduğu yere, yanındaki boşluk, arkasındaki boşluk tamamıyla orası yıkılacak ve Türkiye’nin ilk opera binasını da inşallah oraya yapacağız. Bitmedi, üçüncü bir müjdemiz daha var Taksim’de, orada maksem var, maksem nedir biliyor musunuz? Suyun taksim edildiği yer, hani o böyle tarihi duvarlar var ya o duvarın tam arkasına da inşallah proje hazır Taksim Camisi’ni de oraya inşa edeceğiz. Taksim’in tamamını yayalaştıracağız. Bütün trafiği yerin altına alacağız. Taksim çok ciddi bir çekim merkezi haline gelmiş olacak. Bir kaç yıl içerisinde Taksim Meydanı bu kadar garip olmayacak, daha zengin olacak, daha güzel olacak, daha farklı olacak.

AYASOFYA’DA DA SEMBOLİK DE OLSA YER VAR: Bir keresinde Sultanahmet’te bir cuma namazındayız. Orada bir durum yaşadım. O gün deyince Sultanahmet garipti, dolu değildi. Sultanahmet’i dolduralım. Süleymaniye’yi dolduralım. Ayasofya’da da zaten sembolik de olsa yer var. Orada bu ibadetleri yapmaya zaten yol açık. Şu anda Esenler de bizi izliyor. Esenler çok büyük birdeğişim yaşıyor. Kentsel dönüşüm yaşıyor. Değişimin yanında inşallah Esenlertanınamaz hale geldi. Daha güzel olacak. Geçenlerde bir toplu açılışı yaptık.