Reza Zarrab temyizden vazgeçti

Reza Zarrab'ın avukatları 50 milyon dolarlık kefalet başvurularını reddeden hakim Berman'ın kararını temyize götürmekten vazgeçti. Avukatlar ayrıca mahkeme sunacakları dilekçe için süre uzatımı istedi.

DUVAR – ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) avukatları, geçen ay 50 milyon dolarlık kefalet başvurusunu reddeden hâkim Richard Berman’ın kararı sonrası temyize gitmiyor. Avukatların, 15 Temmuz’da mahkemeye sunmaları gereken, davanın düşürülmesi talebiyle hazırlanacak dilekçe için ise süre uzatımı isteyeceği öğrenildi.

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre, Zarrab’ın avukatların, önümüzdeki günlerde verecekleri dilekçede İran yaptırımlarını ihlal (20 yıl), ABD’yi dolandırma (5 yıl), kara para aklama (20 yıl) ve bankacılık sahtekârlığı (30 yıl) olmak üzere dört ayrı suçlamayla yargılanan müvekkillerine yönelik suçlamalardan en azından bazılarının düşürülmesi için çalışacağı öğrenildi. Ve bu kapsamda, savunma ekibinin, toplamı 75 yıla varan suçlamalardan en ağırı olan bankacılık dolandırıcılığına ağırlık vereceği kaydedildi.

5 AĞUSTOS’A KADAR YANIT VERİLECEK

İki taraf arasında varılan, hâkim Berman’ın da onayladığı mutabakata göre Başsavcı Preet Bharara’nın ofisi 5 Ağustos’a kadar Zarrab’ın avukatlarının bu dilekçesine cevap verecek. Sonra 19 Ağustos’ta avukatlar, başsavcılığın dilekçesini yanıtlayacak. 6Eylül’de de taraflar yeniden hâkim karşısına çıkacak.

Eğer tarafların sözlü savunmalarını verecekleri o duruşmada Berman savunmanın taleplerini redderse, Zarrab’ın avukatlarının bu kez bazı delillerin düşürülmesi için yeni dilekçeler hazırlaması bekleniyor. Fakat bunlar da sonuçsuz kalırsa, avukatlar ve başsavcılık arasında, 23 Ocak 2017 olarak belirlenen jürili yargılama tarihine kadar sürebilecek müzakerelerin başlayacağı belirtiliyor. Müzakerelerde de tarafların yargılama öncesi bir anlaşma zemini arayacağı ifade ediliyor.
Haberin tamamı