Fransa temsilcilikleri neden kapatıldı?

Türkiye'deki temsilciliklerini kapatan Fransa'nın, bu kararı almasının nedeninin ele geçirilen IŞİD belgeleri olduğu açıklandı.

DUVAR – Fransa’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerini kapatmasının nedeni, IŞİD’e yapılan bir operasyonda elde edilen bilgiler olduğu iddia ediliyor.

Haberdar’dan İlhan Tanır’ın bugün yayınlanan yazısında, Amerikalı kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre Fransa, Türkiye’de bulunan temsilciliklerini güvenlik nedeniyle kapattı. Tanır’ın, Paris’te IŞİD’e karşı düzenlenen bir operasyonda örgüte ait bilgiler ele geçirildi. Bu bilgiler doğrultusunda Fransa temsilciliklerini kapatma kararı aldı.

İlhan Tanır’ın yazısında yer verdiği ifadeler şu şekilde oldu:

“Amerikalı kaynaklardan alınan bilgilere göre Fransızların Türkiye’deki misyonlarını kapatma nedeni Paris’te IŞİD hücresine yapılan bir baskın ve orada bulunan bilgi kırıntıları. Buna göre özellikle İstanbul’da bir saldırıdan endişelenen Fransızlar, bu baskından alınan bilgiler ışığında Türkiye’deki misyonlarını kapatma kararı aldılar. Buna göre Fransızlar, Amerikan istihbaratı değil tamamen kendi istihbarat bilgilerine dayanarak misyonlarını ikinci bir emre kadar kapatma kararı aldılar.

Nitekim bugün basına yansıyan bilgilere göre Amerikan Büyükelçiliği, Fransızların aksine 4 Temmuz ABD Bağımsızlık Günü resepsiyonunu 13 Temmuz akşamı gerçekleştirdi. Gazetecilere konuşan Büyüelçi John Bass’in ‘Güvenliğimizle ilgili değişiklikleri yapıyoruz. Fransızların kararı kendi kararlarıdır. İptal etme veya erteleme gibi bir tehdit görmedik’ dediği yansıdı.”