Tutuklu nöbetçi yayın yönetmenlerine destek

Özgür Gündem'le dayanıştıkları için tutuklanan üç nöbetçi genel yayın yönetmeni için İstanbul Galatasaray'da destek eylemi yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amaçlı katıldıkları nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası sonrası 'terör örgütü propagandası' yapmak iddiasıyla tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önder için Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

'SES OLDULAR, TUTUKLANDILAR'

"İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" yazılı pankart açarak, "Özgür basın susturulamaz" sloganları atan topluluk adına İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Derya Gazioğlu bir basın açıklaması yaptı. 26 Haziran işkenceyle mücadele ve işkence görenlerle dayanışma gününe Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklu bulunduğu bir ortamda girdiklerini belirten Gazioğlu, "İşkencenin görünür kılınmasında bu kadar büyük bir emeğin sahibi olan Fincancı, dayanışma ruhuyla yaptığı bir günlük yayın yönetmenliği nedeniyle tutuklandı. Ama biz biliyoruz ki, Cizre raporu başta olmak üzere çatışmalı ortamlarda var olduğu için, ses olduğu için şimdi Bakırköy Cezaevi'nde" dedi.

'SERBEST BIRAKILSINLAR'

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren de, "Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu basın ve ifade özgürlüğü için Özgür Gündem ile dayanıştıkları için tutuklandılar. Çok sayıda gazeteci için açılmış davalar var. Her gün adliyelere taşınıyoruz. Biz gazeteci örgütleri olarak tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını var olan davaların düşürülmesini talep ediyoruz" diye konuştu. (İSTANBUL/DHA)