Yüksek yargıda 'MİT destekli operasyon' iddiası

Adalet Bakanlığı’nda Yüksek Yargı için 'MİT'in danışmanlığında' gönderilecekler listesi hazırlandığı iddia edildi.

DUVAR – Yargıtay ve Danıştay’ın üyelerinin görevine son veren tasarı TBMM’de henüz kabul edilmedi ancak “tasfiye edilecekler” listesinin Adalet Bakanlığı’nda hazırlandığı iddia edildi. Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak yüksek yargı tasarısıyla Yargıtay’ın üye sayısı 516’dan 300’e Danıştay’ınki ise 195’ten 116’ya düşecek. Şu anda Yargıtay’ın 476, Danıştay’ın ise 176 üyesi var. Yani, Yargıtay’da 176, Danıştay’da ise 60 üye yeniden seçilemeyecek ve illerde düz hâkim ve savcı olarak görevlendirilecek.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın bugün (23 Haziran 2016) yayınlanan haberinde, bu kapsamda Adalet Bakanlığı’nda “gidecekler”, “yeniden atanacaklar” listesi ‘MİT’ten destek alarak’ hazırlandı. Haberde ‘MİT desteği’nin özellikle Yargıtay ve Danıştay’da cemaate yakın üyelerin listesi hazırlanırken gerektiği belirtildi. Buna göre, Yargıtay’da 138, Danıştay’da ise 50 üye cemaate yakın olduğu gerekçesiyle tekrar seçilemeyecek. Gidecek 38 ismin de sosyal demokratlardan seçildiği, Yargıtay’da sosyal demokrat üyelerin 140 civarında olmasının ‘hükümette rahatsızlık yarattığı’ da belirtilerek, “Çünkü, Yargıtay’da karar almak için salt çoğunluk 151 olacak. Bu tasfiye gerçekleşirse, demokratların olası kararlarda öne çıkması engellenecek. Sayıları 40-50 gibi ifade edilen milliyetçilere ise dokunulmayacak. Böylece Yargıtay’da örtülü bir milliyetçi ve muhafazakâr ittifakı kurulacak” denildi.

Danıştay’da yaklaşık 50 kişinin ‘cemaatçi’ 10 kişinin de ‘sosyal demokrat’ oldukları için gideceği belirtilen haberde tasarıdan Yüksek Seçim Kurulu’nun da doğrudan etkileneceği şöyle ifade edildi: “Tasarıyla, 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay genel kurulları tarafından seçilen YSK üyelerinin üyeliği düşecek. Yargıtay ve Danıştay, YSK’ye yeniden 6 asıl, 4 yedek üye seçecek. Böylece YSK de iktidarın lehine kurgulanacak. YSK’de oluşacak yeni denge, seçimlerin kaderini doğrudan ilgilendirecek. Çünkü YSK; seçimlerin başlamasından bitimine kadar; seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama yetkisine sahip. Başkan Sadi Güven ise anayasada yer alan güvence sayesinde görevine devam edecek.”

HABERİN TAMAMI