Rusya'dan Türkiye'ye 'zorunlu' davet

Rusya, önümüzdeki günlerde Soçi'de yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına Türkiye'yi davet etti.

DUVAR – Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü dönem başkanı olan Rusya, Soçi’de gerçekleşecek toplantıya Türkiye’yi de davet etti. Bakanlık sözcüsü Maria Zaharova ise “Bu davetin altında bir mesaj aramaya gerek yok” dedi.

DAVET DOĞRULANDI

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vailiy Nebenzya, Türkiye’yi Soçi’de gerçekleşecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına davet ettiklerini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Soçi’deki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına davet edildiğini doğruladı.

Nebenzya, Türkiye ve Ukrayna dışişleri bakanlarının, 1 Temmuz’da Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına katılmasını beklediklerini söyledi.

Nebenzya, Sputnik’e demecinde, “Türkiye ve Ukrayna da dahil tüm ülkelerin bakanlarını davet ettik ve herkesi bekliyoruz. Ama onlardan hâlâ bir yanıt almadık. Toplantıya kimin gelip gelmeyeceği bu hafta ya da gelecek hafta belli olur” dedi. Nebenzya toplantının formatının ikili görüşmeler yapmaya imkan vermediğini ama Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla böyle bir görüşme gerçekleştirilmesine hazır olduklarını söyledi.

“BİZİM BAKANLA GÖRÜŞMEK İSTEYEBİLİR”

“Sanıyorum, Türk bakan orada olursa bizim bakanımızla görüşmek isteyebilir. Böyle bir görüşme gerçekleşebilir. Zira kimseden kaçmıyor ya da saklanmıyoruz” diyen Nebenzya, “Tüm görüşmelere açığız” ifadelerini kullandı.

“RUSYA DAVET ETMEKLE YÜKÜMLÜ”

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, bu davetin altında bir mesaj aramaya gerek olmadığını ima etti. Zaharova, Rusya’nın örgütün dönem başkanı olarak tüm üye ülkeleri toplantılara davet etmekle yükümlü olduğunu belirtti.