Melikşah Üniversitesi'ne kayyım

Cemaat operasyonları kapsamında Kayseri'deki Melikşah Üniversitesi'ne kayyım atandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kayseri'de, 'paralel yapı' soruşturmasına yönelik operasyon kapsamında Melikşah Üniversitesi'nin bağlı olduğu Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na mahkemece kayyumatandı. Gerekçe ise üniversitenin yerleşkesi ve çevresinde çok sayıda yurttaşın arsasının baskı veya din inançları suistimal ederek düşük fiyata alınıp üniversiteye dönüştürülmesi iddiası.

Mahkemenin atadığı görme engelli Avukat Mehmet Çatlı, Bankacı Ramazan Erikli, Mali müşavir Mustafa Karakaya’dan oluşan 3 kişilik heyet, saat 15.00 sıralarında vakfın Kocasinan İlçesi Salih Avgunpaşa Mahallesi'ndeki Tegin Plaza'nın 6'ncı katına polisler nezaretinde giderek, görevi devraldı.

Soruşturma kapsamında vakfa, "Vakfa ait gayrimenkullerin FETÖ/PDY örgütü bünyesindeki şirket, dernek, eğitim ve öğretim kurumu üzerine faaliyet gösteren tüzel kişilere değerinden düşük fiyatla kiralanmak suretiyle vakfın zarara uğratıldığı, vakfın kuruluşundaki amacı ve vakıf tüzüğünde belirtilen amacı yerine tamamen FETÖ/PDY örgütüne finansman ve yarar sağlama adına faaliyet gösterdiği" suçlaması getirildi.

Kayseri'de daha önce "nitelikli ve örgütlü yağma" suçlamasıyla başlatılan operasyon kapsamında o dönem Boydak Holding CEO'su ve Melikşah ÜniversitesiMütevelli Heyeti Başkanı olan Memduh Boydak'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alınmış, Memduh Boydak ile M.F. ve A.T. savcılıktan, H.G, V.D, Ö.K. ve N.S. ise tutuklanma istemiyle sevk edildikleri mahkemece serbest bırakılmıştı. (DHA-DUVAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR