Gazeteci Canikligil'e atmadığı tweet'ten 14 saat gözaltı

Havaalanında gözaltına alınan ve ancak 14 saat sonra özgürlüğüne kavuşabilen Hürriyet New York Temsilcisi Rıza Canikligil soruşturması bir yargı rezaletini de ortaya koydu.

DUVAR – Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınan Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Razi Canikligil, geceyi havalimanı polis merkezinde geçirdikten sonra dün sabah savcılığa verdiği ifadenin ardından serbest kaldı. Canikligil, ”14 saattir gözaltındayım. Niçin gözaltına alındığımı yarım saat önce öğrendim. Benimle alakası olmayan bir tweet. Bunu Amerika’da meslektaşlarıma nasıl anlatacağım onu düşünüyorum” dedi.

Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Razi Canikligil’in gözaltına alınmasına yol açan gelişmeler, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “MertceH” adlı bir kullanıcının 2015 yılı başında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu hakkında hakaretamiz bir mesaj atmasıyla başladı. Hisarcıklıoğlu’nun avukatı Esennur Ezgi, 13 Ocak 2015 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda, “MertceH” adlı Twitter kullanıcısı hakkında şikayette bulundu. Avukat, suç duyurusunda şüphelinin iletişim bilgileri bölümüne de “Adı ve soyadı Razi Canikligil olabilir…” diye bir not düştü.

AVUKAT KARAR ALDIRTMIŞ

Hürriyet’ten Burcu Purtul’un haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu suç duyurusu üzerine yaptığı soruşturma sonucunda 8 Haziran 2015 tarihinde yurtdışındaki sosyal paylaşımlar hakkında dijital delil elde edilmesinin teknik ve hukuki olarak mümkün olmadığı gerekçesiyle delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Buna karşılık aynı avukat, bu karara Ankara Altıncı Sulh Ceza Hâkimliği nezdinde itirazda bulundu. Sulh Ceza Hâkimliği de bu itiraz üzerine 1 Şubat 2016’da savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı kararını kaldırdı ve Canikligil hakkında yakalama kararı aldırdı. TOBB kaynaklarından alınan bilgiye göre, gerek Canikligil hakkında “O olabilir” diye yapılan suç duyurusu gerek verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz, avukatın kendisine tanınmış olan genel yetki içinde inisiyatif kullanması sonucu gerçekleşti.

ÇOCUKLARININ GÖZÜ ÖNÜNDE

Önceki akşam uçakla yurtdışından İstanbul’a eşi ve üç çocuğuyla gelen Razi Canikligil, yakalama kararı çerçevesinde Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Canikligil, geceyi havalimanı polis müdürlüğünde geçirdikten sonra sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirilmek için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hastaneden sonra Bakırköy Adliyesi’ne getirilen Canikligil, Cumhuriyet Savcısı İmdat Kaçan’a ifade verdi. Canikligil ifadesinde “Atılan tweet’in kendisiyle bir alakasının olmadığını, herhangi bir delile dayanmadan soyut tahminden öteye geçmediğini” belirtti.

BM GAZETECLİER DERNEĞİ: KAYGI VERİCİ İHLAL

Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Razi Canikligil’in gözaltına alınmasıyla ilgili New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği (UNCA) açıklama yaptı. UNCA’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Türk medyası Hürriyet’ten üyemiz ve arkadaşımız, bugün İstanbul’da Türk polisi tarafından Türk yetkililer hakkındaki yazıları ve Tweet’leri nedeniyle gözaltına alınmıştır. UNCA, bunu basın özgürlüğünün kaygı verici bir ihlali olarak görmektedir.” Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözcüsünün konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği de kaydedildi.
Haberin tamamı