'İstanbul'un merkezindeki tecavüz infiale yol açtı'

İstanbul Bostancı'da üniversite öğrencisine bıçak zoruyla tecavüz eden zanlıya 45 yıl cezanın gerekçeli kararında çok çarpıcı gerekçelere yer verildi.

DUVAR – Kadıköy Bostancı’da 24 Ocak saat 02.40 sıralarında evine dönen üniversite öğrencisine bıçak tehdidiyle tecavüz edip 65 lira parasını ve cep telefonunun gasp etmekten 45 yıl hapse çarptırılan servis şoförü Cengiz Ay ile ilgili gerekçeli karar açıklandı.

Anadolu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 11 sayfalık gerekçeli kararında, şöyle denildi: “Suçun işlendiği yer ve zaman, olayın vahameti, olayın toplumda insanların İstanbul’un merkezinde dahi güvenle tek başlarına yolda yürümekten çekinmelerine ve korkmalarına yolaçacak şekilde infiale yol açmış olması hususları dikkate alınmıştır. Suçun işleniş biçimi, sanığın kastının yoğunluğu, sanığın geçmişi, fiilden sonraki davranışları, herhangi bir pişmanlık göstermemiş olması dikkate alınarak sanığa verilen cezada herhangi bir indirim maddesi uygulanmamıştır” denildi.
sapık2
MAHKEMEDEN BİR SUÇ DUYURUSU

Gerekçeli kararda ayrıca, sanık cinsel saldırı eylemini gerçekleştirdiği sırada mağdureyibıçak zoru ile yanında tuttuğundan, sanık hakkında, ‘kişiyi hürriyetin yoksun kılma’ eyleminden dolayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği de belirtildi.