Veli Küçük yeniden 'protokol'de

Eski Ergenekon sanığı Veli Küçük'ün, Jandarma Teşkilatı kuruluşunun 177. yıldönümü için düzenlenen resmi törene katılması dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün, Bilecik'te Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 177'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen bir törende protokolde yer alması dikkat çekti.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken, Bilecik İl Jandarma Komutanlığında bahçesinde devam

DEVLET PROTOKOLÜ İÇİNDE

Milliyet'in haberine göre törene, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Söğüt İlçe Kaymakamı Berkan Sönmezay, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Bilecik Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Barosu Başkanı Avukat Halime Aynur, Bilecik İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, Bilecik İl Emniyet Müdürü Vekili Hicri Görgülü, emekli Tuğgenerel Veli Küçük, kurum müdürleri ve çok jandarma personeli katıldı.

VELİ KÜÇÜK KİMDİR?

Adı ilk kez Susurluk davası ile gündeme gelen Küçük'ün, Abdullah Çatlı'nın ölmeden önce telefonla görüştüğü son kişi olduğu iddia edildi.

TBMM Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Genelkurmay Başkanlığı`nın Veli Küçük`ün komisyona ifade vermesine gerek olmadığı yönünde karar aldığını ve bundan dolayı komisyona çağrılmadığını söylemişti.

Bu dönemde davanın kilit isimlerinden Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kullandığı cep telefonunun Küçük'ün üzerine kayıtlı olduğu saptanmıştı.

Adı Ermenistan'a yönelik kontrgerilla örgütlenmesine de karışmıştır. Kızılelma koalisyonunun mimarlarındandır. Hrant Dink'in 301'den yargılanmasında başrolü oynayan Kemal Kerinçsiz ile birçok defa görüntülenen Küçük, Dink'in avukatı Erdal Doğan'ın iddialarına göre Dink'i telefonla tehdit etmişti. Veli Küçük son olarak 22 Ocak 2008 günü Ergenekon örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alındı ve tutuklanarak ceazevine kondu. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma, yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, zorla hükümeti ıskata teşebbüs, kasten öldürmeye azmettirme, korku ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde atmaya azmettirmek, Mala zarar vermeye ve ruhsatsız patlayıcı bulundurmaya azmettirme suçlarından yargılanmaktadır. Hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 239 yıldan 524 yıla kadar hapis istendi. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Küçük 11 Mart 2014 tarihinde tahliye edildi. (Milliyet)