Gümüşhane'de Rus yapımı insansız hava aracı bulundu

Gümüşhane'deki Kazıkbeli Yaylası'nda Rus yapımı "Orlan-10" tipi olduğu belirtilen insansız hava aracı düştü. İlk incelemenin ardından İHA, Ankara'ya gönderildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde kırsal alanda Rusya yapımı olduğu belirtilen insansız hava aracı (İHA) düştü. Köylülerin bulduğu araç, güvenlik güçleri tarafından alınıp incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi.

DHA'nın haberine göre, Kürtün ilçesinde Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasındaki kırsal alanda kayalık bölgede, köylüler, hasarlı insansız hava aracı olduğunu görünce, durumu jandarmaya bildirdi. İhbarla bölgeye gelen ekipler, inceleme başlattı.

İlk incelemelerde silahsız İHA'nın Rus yapımı keşif amaçlı "Orlan-10" tipi olduğunu belirlendi. Kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan ve düşme nedeni henüz bilinmeyen İHA, bulunduğu yerden alınıp kapsamlı incelenmesi için Ankara'ya gönderildi. İHA'nın, Ukrayna ya da Suriye bölgelerinden sinyal kopması sonucu yöneldiği Gümüşhane kırsalında düştüğü değerlendiriliyor.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek de İHA'nın dün yaylada bulunduğunu ve ilgili birimlerin incelemesinin ardından Ankara'ya gönderildiğini söyledi. Taşbilek, İHA'nın ne zaman ve nasıl düştüğünün araştırıldığını da sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)