Gülistan Doku'nun babası eski vali Sonel'den şikayetçi oldu: Bizi karanlıkta bırakıp, şüpheliyi yurtdışına gönderdi

753 gündür kayıp olan Gülistan Doku'nun babası Halit Doku, dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel'den 'görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla şikayetçi oldu.

Google Haberlere Abone ol

Ardıl Batmaz

ELAZIĞ - Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamadı. Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli olan Zainal Abarakov'un annesi Cemile Yücer, CİMER’e yazdığı dilekçede oğlu Abakarov’u dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel ve diğer yetkililerin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdiğini, ancak olayın ortaya çıkmasından sonra oğlunu tekrar Türkiye’ye getirdiğini belirtti: "Ben oğlumu olaydan yani sosyal medyada yayılmadan önce vali ve yetkililerin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdim. Olay biraz medyaya çıkmaya başlayınca Sayın İçişleri Bakanımız bize rica etti. ‘Gelsin oğlunuz buraya yoksa olayları başlatacaklar, getirin Türkiye’ye’ dedi. Biz de onu kırmadık getirdik. Lütfen Sayın Cumhurbaşkanım bizim yurtdışı yasağımızı kaldırın biz bu ülkeden gitmek istiyoruz."

'BİZİ KARANLIKTA BIRAKIP ABARAKOV'U YURTDIŞINA GÖNDERDİ'

Gülistan Doku'nun babası Halit Doku, bu sabah Tunceli savcılığına giderek dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel'den şikayetçi oldu. Şikayetinde Tuncay Sonel'in, baş şüpheli Zainal Abarakov'un kentten gitmesine engel olması gerekirken aksine kentten ayrılmasına izin verdiğini belirten Doku, "Bizi bu karanlıkta bırakıp Zainal Abarakov’u yurtdışına gönderdi" dedi.

Baba Doku'nun ifadesi şöyle:

"Ben iki yıldır kayıp olan Gülistan Doku’nun babasıyım. Kızımın kayıp haberini aldığım gün Tunceli iline geldim. Dönemin Valisi Tuncay Sonel ile görüştüm. Kızımın intihar ettiğini söyledi. ‘Kızının bedenini vereceğim’ deyip iki yıldır bizi bu şekilde bekletti.

'BÜTÜN OLASI DELLİLERİ ORTADAN KALDIRMIŞTIR'

Baş şüpheli Zainal Abarakov’un, kızımı 4 Ocak 2020 tarihinde gece darp ettiğini ve sabah tekrardan Zainal’ın Gülistan'a bağırıp kaba kuvvet uyguladığını, bu durumun kamera kayıtlarında mevcut olduğunu, kızımın en son Zeynel Abarakov ile görüştüğünü, bu son görüşmeden sonra kızımdan bir haber alamadığımı defalarca Tuncay Sonel'e anlatmama rağmen bizi dinlemeyip hep bize kızımızın intihar ettiğini, bize kızımızın bedenini vereceğini söyleyip bizi bu karanlıkta bırakıp Zeynal Abarakov’u yurtdışına gönderdi.

Baş şüpheli Zainal’ın annesi Cemile Yücer, Cumhurbaşkanına CİMER üzerinden bir dilekçe yazıp oğlunu Rusya'ya Tuncay Sonel ve yetkililerin gönderdiğini belirtti. Dönemin valisi Tuncay Sonel, şüpheli veya şüphelilerin yargılanıp sorgulanması gerekirken baş şüpheli olan Zeynel Abarokov’un kentten gitmesine izin verdi. Abarokov isimli şahıs Rusya'ya gidip telefonu dahil bütün olası delilleri ortadan kaldırmıştır. Bu durumu Tuncay Sonel bilmesine rağmen görevini bu şekilde kötüye kullanıp kızıma ulaşmamdaki bütün yolları kapamıştır. Bunun nedenini bilmek istiyoruz. Tuncay Sonel isimli şahıstan davacı ve şikayetçiyim."