Gülistan Doku’nun ailesi Adalet Bakanlığı önünde gözaltına alındı

Dersim’de 872 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’nun anne, baba ve ablası Adalet Bakanlığı önünde gözaltına alındı. Aile, sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana, 782 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, babası Halit Doku ve ablası Aygül Doku Adalet Bakanlığı önüne giderek randevu talebinde bulunmak istedi. Gülistan Doku’nun ailesi polis tarafından engellendi. Doku’nun annesi, babası ve ablası polisler tarafından gözaltına alındı.

‘ADALET ARARKEN BÜYÜK BİR ADALETSİZLİKLE KARŞI KARŞIYALAR’

Doku ailesinin gözaltına alınması Meclis Genel Kurulu’nda gündem oldu. Söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Ailenin Meclis’ten, gruplardan tek bir talepleri vardı. Canlı veya maalesef ölü beden olsun bulmak istediklerini ifade etmişlerdi. Bunun üzerine birazdan bir araştırma komisyonu indireceğiz. Öncelikle çağrımız bütün gruplardan bu insani meselede genç bir kızın, üniversiteli bir kadının kaybolmasının ailesi için ne kadar büyük bir acı olduğunu ailesi ve sevenleri için ifade etmek istiyorum" dedi.

Doku ailesinin Adalet Bakanlığı önünde darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösteren Beştaş, "Şu anda görüntüler elimde. Aile ile de görüşeceğiz birazdan, avukatlar ailenin yanında. Adalet ararken büyük bir adaletsizlikle karşı karşıyalar. Sincan Fatih Devlet Hastanesi’ne muayene için götürüldüler. Bu acıya yeni acılar eklenmesin. Gülistan Doku nerede? Sorusu dünyada da Türkiye’de de kulaklarımıza her gün çınlıyor. Öncelikli talebimiz bu araştırma komisyonunun bütün gruplar tarafından kabulüdür. Diğeri de bu gözaltını derhal sonlandırın. Bunun hiçbir izahı yoktur" ifadelerini kullandı.

Sincan’da bulunan Fatih Devlet Hastanesi’ne götürülen Doku ailesi sağlık kontrolleri ardından haklarında işlem yapılmadan serbest bırakıldı. Aygül Doku, “Bizi hastaneden serbest bıraktılar. Tekrardan Adalet Bakanlığı’nın önüne gidiyoruz” dedi. (DUVAR)