Gözaltına alınan genç: Aldığım darbeleri gösterdim, doktor rapora yazmadı

Ethem Sarısülük anmasında gözaltına alınanlar polis şiddetine uğradıklarını anlattı. Selim Doğan Koç, "Aldığım darbeleri gösterdim ama doktor, raporuma bunları işlemedi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi eylemlerinin 8’inci yılında Ethem Sarısülük’ün vurulduğu Ankara Güvenpark'ta 1 Haziran'da yapılan açıklamada 9 kişi polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alındıkları günün akşamında serbest bırakılanlar, polis şiddetine maruz kaldıklarını aktardı.  

'POLİSLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLDUUĞUNU ÖĞRENDİK'

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) üyesi Selim Doğan Koç, polislerin orantısız güç kullandığını söyledi. Koç, “Neden saldırdıklarını idrak edemeden biber gazı attılar. 3 polis tarafından yumruklarla yere yatırıldım, tekme ve küfürlere maruz kaldım. Ters kelepçe takıp, paramız ve telefonumuz ne varsa aldılar. Bizi gözaltı arabasına bindirdikten sonra da kelepçelerimizi sıkarak sözlü saldırıda bulundular” dedi.

Polisin suratına ve göğsüne tekme attığını aktaran Koç, şunları söyledi: “Hastanede doktor, polisler muayene odasındayken şikayetlerimi sordu. Ben de polis oradayken bir bilgi vermeyeceğimi söyledim. Polis çıktıktan sonra aldığım darbeleri gösterdim. Ama raporuma bunları işlemedi. Emniyete gittiğimizde avukatımla bu durumu paylaştım. Oraya gittiğimizde doktorun polisle iş birliği içerisinde olduğunu öğrendik. Çünkü ağır yaralamaya teşebbüs vardı ve bunu doktor görmezden geldi. Uygulamalar keyfi olarak sürdü."

'KÜFREDİP VURARAK GÖZALTI ARACININ İÇERİSİNE ATTILAR'

Karala üyesi Mahmut Demir ise, gözaltına alındığı sırada gözlerine biber gazı sıkıldığını ve yere yatırıldığını ifade etti. Biber gazından kaynaklı göremediğini ve kafasını direğe vurduğunu kaydeden Demir, "Küfredip, vurarak gözaltı aracının içerisine attılar. Hastaneye götürdüklerinde darp raporu aldık. 3 kişiyi aramak için bir orduyla geldiler. Direndiğimizi gördüklerinde arama yapmaktan vazgeçtiler. İfade için emniyete götürdüklerinde ifade vermeyeceğimizi belirttik çünkü biz bir suç işlemedik. Gezi’deki insanların direnişinin devam etmemesi için şu an en ufak bir eyleme saldırıyorlar. İnsanlar sokağa çıkmasın, haklarını aramasın, özgürlük istemesin istiyorlar. Direnmeye devam edeceğiz" diye konuştu. (MA)