'Görünmez heykel'i 150 bin TL'ye satıldı: "Boşluk, enerji dolu bir alandan başka bir şey değildir"

İtalyan sanatçı Salvatore Garau'nun 'Ben' ismini verdiği 'görünmez heykel'i yaklaşık 150 bin TL'ye satıldı. Sanatçıya göre eseri bir engelin olmadığı 150X150 santimetrelik bir alanda sergilenmeli.

Fotoğraf: www.instagram.com/salvatore_garau/
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Yıllar önce Ressam Bedri Baykam'ın, Murat Ülkere sattığı 'Boş çerçeve' isimli eserinin bir benzeri, bu defa 'heykel formatı'nda alıcı buldu. İtalyan sanatçı Salvatore Garau'nun "fiziksel varlığı olmayan görünmez heykel"i 18 Mayıs'ta düzenlenen açık artırmayla satıldı. 

Ne basılı ne de dijital formatta herhangi bir fiziksel temsili olan "Ben" adlı çalışmaya 15 bin euro (yaklaşık 150 bin TL) ödeyen alıcının elindeki tek şey ise elindeki orijinallik sertifikası oldu.

Independent Türkçe'nin, Italy24 News'ten aktardığına göre çalışmanın, herhangi bir engelin olmadığı özel bir odada 150x150 santimetre boyutlarındaki bir alanda sergilenmesi gerekiyor.

Haberde, Garau'nun "yeni bir tarihi değere sahip olduğu ve günümüzün mükemmel bir metaforunu temsil ettiği" belirtiliyor. Garau eserini şöyle anlatı: "Müzayededeki başarılı sonuç, reddedilemez bir gerçeğe işaret ediyor; Boşluk, enerji dolu bir alandan başka bir şey değildir. Boş bıraksak ve geriye hiçbir şey kalmasa bile, belirsizlik ilkesine (kuantum fiziğinin oluşmasına büyük katkılar yapan Werner Heisenberg tarafından 1927'de ortaya atılan ilke) göre hiçliğin bir ağırlığı var. Bu nedenle boşluk, yoğunlaşan ve kendisini kısacası içimizdeki parçacıklara dönüştüren enerjiye sahip.

Belirli bir mekânda fiziksel varlığı olmayan bir heykeli 'sergilemeye' karar verdiğimde, bu alan belirli bir miktar ve yoğunluktaki düşünceyi kesin bir noktada yoğunlaştıracak. Kendi koyduğum isimden (Ben) çok çeşitli biçimlere bürünecek bir heykel yaratacak. En nihayetinde, hepimiz hiç görmediğimiz bir Tanrı'ya şekil vermiyor muyuz?" (HABER MERKEZİ)