Google Maps'te görülen firari İtalyan mafya patronu 20 yıl sonra yakalandı

Roma'daki bir cezaevinden 2002'de kaçan İtalyan mafya lideri Gioacchino Gammino, İspanya'nın Galapagar kasabasında yakalandı. Gammino'yu ele veren şey, Google Haritalar'a yakalanması oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 20 yıldır firari olarak yaşayan bir İtalyan mafya patronu, Google Maps'te (Haritalar) tespit edilmesinin ardından tutuklandı. 61 yaşındaki Gioacchino Gammino, "Manuel" adıyla yaşadığı, İspanya'nın Galapagar kasabasında bulundu. Polis, Google Street View'de bir manavın önünde Gammino'ya benzeyen bir kişinin tespit edilmesinin firarinin yakalanmasında önemli bir rol oynadığını açıkladı.

EN ÇOK ARANAN GANGSTERLERDEN BİRİ

Gammino, Roma'daki bir cezaevinden 2002'de kaçtı ve bir yıl sonra cinayetten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Gammino, Stidda diye bilinen Sicilyalı bir mafya şebekesinin üyesi ve ülkenin en çok aranan gangsterlerinden biriydi.

Sicilya polisi, Gammino'nun İspanya'da olduğundan şüpheleniyordu. Fakat derhal soruşturma başlatan olay, mafya patronunun El Huerto de Manu (Manu'nun Bahçesi) adlı manavın önünde bir adamla konuştuğunu gösteren fotoğraf oldu.

İSPANYA'DA SİCİLYA RESTORANINDA AŞÇILIK YAPIYORDU

Fotoğraftaki kişinin Gammino olduğu, polisin şimdi kapalı olan Cocina de Manu adlı bir restoranın Facebook sayfasının incelenmesiyle doğrulandı. Sayfada, Gammino'yu aşçı kıyafetleriyle gösteren fotoğraflar bulundu ve çenesindeki bir yara izi sayesinde kimliği kesin olarak tespit edildi. Restoranın menüsünde Sicilya mutfağı yemekleri vardı.

'BENİ NASIL BULDUNUZ?'

Gammino 17 Aralık'ta tutuklandı ancak mafya patronunun yakalanması Çarşamba günü La Repubblica gazetesi tarafından duyuruldu. Gammino'nun tutuklanmasından sonra polise "Beni nasıl buldunuz? 10 yıldır ailemi bile aramadım" dediği kaydedildi. Gammino şu anda İspanya'da tutuklu.

İtalya Emniyet Müdürlüğü Mafyayla Mücadele Birimi Direktör Yardımcısı Nicola Altiero, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Gammino'nun Şubat ayı sonunda iade edilmesini umduklarını söyledi. (BBC Türkçe)