Gökçek 'FETÖ'ye imar rantı sağlamak'tan ifade verdi: FETÖ'cülükle suçlanacak son iki kişiden biriyim

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin şikayeti üzerine, 'FETÖ'ye imar rantı sağlamak'tan hakkında soruşturma açılan Gökçek ifade verdi. Gökçek "FETÖ’cülükle suçlanacak son iki kişiden biriyim" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkanlığı döneminde FETÖ/PDY’ye imar rantı sağladığı iddiasıyla Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma kapsamında Gökçek, soruşturmayı yürüten savcı tarafından ifadeye çağrıldı.

'BİİRİ SAYIN CUMHURBAŞKANIM, BİRİ DE BEN'

Ankara Adliyesi'ne giderek yaklaşık 2 saat savcıya ifade veren Gökçek, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı. "Türkiye'de özellikle FETÖ'cülükle suçlanacak olan son iki kişiden biriyim. Birincisi Sayın Cumhurbaşkanım, ikincisi de ben" diyen Gökçek şunları söyledi: "Ellerinde imkan olsa beni bir kaşık suda boğarlar. Bütün mesele 17/25 Aralık öncesine götürebilir miyiz, götüremez miyiz? Bunun gayreti, yaptıkları iş bu. Suç uydurmuşlar, yalan iftira ama hepsine cevap verdim." 

'BEN DE YAVAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIM'

Soruşturma dosyasına karşı delilerini sunduğunu belirten Gökçek, FETÖ'den yargılanması gereken birisi varsa onun da Mansur Yavaş olduğunu iddia etti. 

FETÖ konusunda Yavaş ile televizyonda tartışmaya hazır olduğunu dile getiren Gökçek, kendisinin de Yavaş hakkında suç duyurusu yapacağını söyledi.

Belediye Başkanlığı döneminde FETÖ'ye rant sağladığına yönelik iddialara ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bugüne kadar herhangi bir işlem yapmadığına dikkat çeken Gökçek, şöyle devam etti: "Mesela ben FETÖ'cülerden birine rant verdiysem, o rantı hemen düzeltmesi lazım ama böyle bir şey yok. Önümüzdeki hafta Mansur Yavaş hakkında suç duyurusu yapacağım, özellikle atmış olduğu iftiralara karşı. İki saat ifade verdim, bütün iddialara cevap verdik. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle şimdi neler söylediğim konusunda detayına girmek istemiyorum. Yoksa gazetecilere verilmek üzere baya belge getirmiştim."

Gazetecilerin sorusu üzerine Gökçek, hakkındaki suç duyurularından 4'ünün Ankara Büyükşehir Belediyesi, diğer suç duyurularının ise CHP'li bazı isimler tarafından yapıldığını, söz konusu dosyaların FETÖ kapsamında olduğunu söyledi.

Hakkında suç duyurusunda bulunanlar arasında Yavaş'ın da bulunduğunu kaydeden Gökçek, "117 dosya var, bunlar içinde FETÖ'cü olarak adlandırılan adam sayısı 3. Hani 117 FETÖ'cü vardı, hani ben bunlara rant temin etmiştim? Bu soruşturmaların sonucu çıksın, adalet yerini bulsun, ondan sonra hesap verme ona dönecek. İşin özetini söylüyorum, 'Acaba Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunur da 17/25 Aralık öncesine Sayın Tayyip Erdoğan'a işi sarkıtabilir miyiz' olayın altında yatan asıl amaç bu. Aslında bu bir FETÖ organizasyonudur." değerlendirmesinde bulundu.

Gökçek, açıklamasının ardından, yanında getirdiği "Sol Siyaset FETÖ İlişkileri" kitabını gazetecilere dağıttı. (AA)