Göç yolculuğunda inci kefali için büyük tehlike: Kuraklık ve kirlilik

Van Gölü’nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali için, av yasağı başladı. Balıklar, üreme dönemi olan bu üç aylık süreçte yumurtalarını bırakmak için göle dökülen akarsu kaynaklarına göç edecek.

Google Haberlere Abone ol

VAN – Van Gölü'nün endemik balık türü inci kefali için üreme döneminin gelmesiyle birlikte av yasağı da başladı. Av yasağı, 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında, üç ay boyunca devam edecek ve bu süre zarfında inci kefali, üremek ve yumurtalarını bırakmak için tatlı su kaynaklarına göç edecek. Ancak son yıllarda etkisini artıran küresel ısınma nedeniyle akarsulardaki su seviyeleri düşmüş durumda.

Göle dökülen akarsulardaki su seviyesinin düşmesi ve kirlilik hem inci kefali hem de ekosistemdeki diğer canlıların hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Öte yandan bu akarsuların üzerinde bulunan kum ocakları da suyun kirlenmesine ve balıkların doğal yumurtlama alanı olan mendereslerin tahrip olmasına sebep oluyor.

'DOĞAL KAYNAKLARIMIZI KORUMAK İÇİN ÇABA SARF ETMELİYİZ'

Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer, Van Gölü'nün ekolojik dengesini korumak için sürdürülebilir su yönetimi politikalarının uygulanması gerektiğini belirtiyor. Bu politikalarla, su kaynaklarının korunmasının ve kirliliğin azaltılmasının önüne geçmenin mümkün olduğunu söyleyen Dinçer, "Van Gölü'nün doğal zenginliklerinin ve özellikle inci kefalinin hayatta kalması, tüm insanlığın ortak sorumluluğudur. Dünya genelinde iklim değişikliği, su kıtlığı ve çevre kirliliği gibi sorunlarla mücadele ederken, yerel olarak da doğal kaynaklarımızı korumak için çaba sarf etmeliyiz" dedi.

'DERELERİMİZ, ÇAYLARIMIZ GÖZ GÖRE GÖRE YOK EDİLİYOR'

Dinçer, av yasağı döneminin inci kefalinin üremesi için yeterli olmadığını ve balıkların Zilan Deresi, Bendimahi Çayı, Akköprü Deresi, Deliçay, Karasu Çayı gibi akarsulara doğru göç ederken henüz göç yolunda kirlilikle mücadele etmek zorunda kaldığını söylüyor. Dinçer, "Van Gölü'ne günde 56 bin metreküplük kanalizasyon suyu akıtılıyor. Derelerimiz, çaylarımız göz göre göre yok ediliyor. Balıkların dillere destan bu mucizevi ve kutsal yolcuğu ölümle sonuçlanıyor. Gölümüz de, derelerimiz de ranta kurban ediliyor" ifadesini kullandı. 

Dinçer, inci kefalinin üreme ve avlanma dönemine daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğini aksi halde hem inci kefalinin hem de Van Gölü’nün zarar göreceğini vurguladı.