Gezi hakiminin eşi hakkında 'FETÖ' soruşturması yürütülmüş

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Gezi Davası'nda ceza yağdıran hakim Murat Bircan'ın eşi Arzu Bircan hakkında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'FETÖ' soruşturması yürüttüğü ortaya çıktı.

Murat Bircan'ın Gezi Davası'ndaki mahkumiyet kararlarına tepkiler gelmeye devam ediyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'FETÖ' itirafçısı olduğu belirtilen Arzu Bircan'ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından savcılığa verdiği ifade basına yansıdı. Bircan'ın ifadesinde "Ablamın kayınpederi H.A., Saidi Nursi'nin talebesi olduğu için küçüklüğümden beri aile cemaate yakındır. Ama 'Paralel Yapı' olarak adlandırılan kısmı ile alakamız olmadı. Camiayı iyi bilirim. 17-25 Aralık öncesinde sohbetlerde ben de bulundum" dediği ortaya çıktı.

Gazeteci İsmail Saymaz, daha önce 'FETÖ itirafçısı' olduğunu yazdığı Arzu Bircan hakkında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'FETÖ' üyeliğinden soruşturma da yürütüldüğünü, eşi Murat Bircan'ın ise bu süreçte 24 Haziran 2018'de AK Parti'den milletvekili aday adayı olduğunu belirtti. Saymaz, HalkTV'de, Arzu Bircan'ın ifade ve soruşturma sürecine ilişkin şunları yazdı.

"Bafra Adliyesi, 15 Temmuz'dan sonra kaos içerisindeydi. Başsavcı İbrahim Keskin de ifade alma işlemine katılıyordu. Bu günlerde işadamı S.B. ile avukat eşi M.B., FETÖ'den gözaltına alındı. Kadın avukat M.B., "Bir arkadaşım var. FETÖ hakkında çok şey biliyor. Konuşmak istiyor. Ancak savcılığa gelmekten korkuyor" dedi.

Bu kişi, Bafra Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi'nde hemşire olarak görev yapan Arzu Bircan'dan başkası değildi. Başsavcı Keskin, "Söyleyin, gelsin" dedi. Arzu Bircan, 29 Temmuz 2016'da adliyeye tek başına geldi. Avukat eşi Murat Bircan, yanında değildi. İfadesinde eşinden söz etmedi.- Bircan, şunları söyledi: "Ablamın kayınpederi H.A., Saidi Nursi'nin talebesi olduğu için küçüklüğümden beri aile cemaate yakındır. Ama 'Paralel Yapı' olarak adlandırılan kısmı ile alakamız olmadı. Camiayı iyi bilirim. 17-25 Aralık öncesinde sohbetlerde ben de bulundum."

Bircan, çalıştığı sağlık merkezinde, yaşadığı apartmanda, gidip geldiği Bafra Belediyesi'nde cemaatçi bildiği kim varsa, eşi ve çocuklarıyla birlikte isim isim itiraf etti. Bircan'a, itiraflarına rağmen şikayetçi sıfatıyla işlem yapıldı.

Savcılık kaynakları "Kendisi gelip ifade verdiği ve o aşamada elimizde delil olmadığı için şüpheli sayamazdık" diyor.

İki çocuğu yedi yıl FETÖ okulunda okudu Avukat M.B'nin cep telefonunda Arzu Bircan ile 17 Temmuz 2016 tarihli yazışmalara ulaşıldı. Bircan, yazışmada, "Beni de tehdit ettiler. Böyle ayrılınmıyor, biliyorsun değil mi diye" şeklinde yazmıştı. Bu ifade, Bircan'ın 17-25 Aralık'tan sonra da FETÖ ile ilişkisinin sürdüğünü kanıtlıyordu. Savcılıkta M.B.'ye "Arzu Bircan'ın bağlantısı var mı?" diye soruldu. M.B., şöyle yanıt verdi:"Bircan'ın da benim de bağlantımız vardı. Arzu, 17/25 Aralık'tan sonra ayrıldı. Darbe girişiminden sonra devlete yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık." Bu yeni kanıtlar üzerine Bircan hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığında FETÖ üyeliğinden soruşturma açıldı. Bircan Ailesi'nin iki çocuğunu 2007'den 2014'ün yaz ayına kadar FETÖ'nün Özel Bafra Delta Koleji'nde okuttuğu belirlendi.  Ancak bu, örgüt üyeliğine kanıt sayılmadı. Bircan hakkında 17 Aralık 2018'de kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi. Bircan, FETÖ'den soruşturulurken eşi Murat Bircan da 24 Haziran 2018'deki seçimde AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu. Bir yıl sonra da yargıya geçti."